Parlament Europejski zatwierdził w środę w Strasburgu nową Komisję Europejską, którą pokieruje Jean-Claude Juncker. Za powołaniem nowej KE głosowało 423 europosłów, przeciw było 209, a 67 wstrzymało się od głosu. W jej składzie znalazła się m.in. słoweńska komisarz, która jest... szamanką.
ELŻBIETA BIEŃKOWSKA - KOMISARZ DS. RYNKU WEWNĘTRZNEGO, PRZEMYSŁU I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Polska, centroprawicowa, 50 lat. W ostatniej chwili jej teka została poszerzona o politykę kosmiczną, zaś uszczuplona - o sektor leków i wyrobów medycznych. Była wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju. Zarówno premier, jak i media często chwaliły ją za tempo wykorzystania pieniędzy unijnych. Za jej kadencji na stanowisku szefowej resortu ds. funduszy europejskich Polsce udało się wywalczyć największy budżet unijny na lata 2014-2020. Mówi o sobie, że jest urzędnikiem z powołania.
MIGUEL ARIAS CANETE - KOMISARZ DS. ENERGII I POLITYKI KLIMATYCZNEJ
Hiszpania, centroprawicowy, 64 lat. Podczas przesłuchań jego los stał pod znakiem zapytania. Europosłowie obawiali się, że może dojść do konfliktu interesów, gdyż członkowie jego rodziny mają udziały w firmach naftowych. Ku oburzeniu Zielonych, ostatecznie centrolewica go poparła, po tym jak do obowiązków wiceprzewodniczącego Timmermansa dodano wspieranie zrównoważonego rozwoju.
NEVEN MIMICA - KOMISARZ DS. WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ I ROZWOJU
Chorwacja, centrolewicowy, 61 lat. Mianowany komisarzem ds. ochrony konsumentów, gdy Chorwacja przystąpiła do UE w ubiegłym roku. Doświadczony polityk, z wykształcenia ekonomista. Prowadził m.in. negocjacje akcesyjne Chorwacji do UE i Światowej Organizacji Handlu. Pracował też w ambasadach Chorwacji w Ankarze i Kairze. Podczas przesłuchania oświadczył, że Unia powinna bardziej aktywnie promować rozwój biedniejszych krajów, "być graczem, a nie tylko płatnikiem".
MARGRETHE VESTAGER - KOMISARZ DS. KONKURENCJI
Dania, liberałka, 46 lat. Zyskała szacunek w UE jako duńska minister gospodarki; na stanowisku była od 2011 r. do września br. Zapewniła europosłów, że odpowiadając za ważną tekę, nie da się zastraszyć państwom członkowskim czy dużym firmom.
VIOLETA BULC - KOMISARZ DS. TRANSPORTU
Słowenia, liberałka, 50 lat. Studiowała m.in. w San Francisco, pracowała w Dolinie Krzemowej. Po powrocie do Słowenii zaczęła pracę w państwowej firmie telekomunikacyjnej, a następnie została współzałożycielką firmy Telemach. Jest też właścicielką firmy consultingowej Vibacom. W młodości była gwiazdą koszykówki, ma czarny pas w taekwondo, uczyła samoobrony. Jest też wyszkolonym szamanem, uprawia firewalking (chodzi po rozżarzonym węglu).
CECILIA MALMSTROEM - KOMISARZ DS. HANDLU
Szwecja, liberałka, 46 lat. W odchodzącej KE zajmuje się sprawami wewnętrznymi. Była minister ds. europejskich i eurodeputowana. Obiecała, że nie pozwoli na to, by pod naciskiem Rosji wprowadzano poprawki do umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Zapewniała też eurodeputowanych, że międzynarodowe korporacje z USA nie będą mogły wykorzystać umowy handlowej, by zmusić kraje Unii do słabszej ochrony konsumentów.
KARMENU VELLA - KOMISARZ DS. ŚRODOWISKA, GOSPODARKI MORSKIEJ I RYBOŁÓWSTWA
Malta, centrolewicowy, 64 lata. Architekt, inżynier i wieloletni minister. Podczas przesłuchania eurodeputowani wytykali mu, że jego kraj niedostatecznie chroni ptaki wędrowne przed kłusownikami. Zapewnił, że będzie egzekwował przestrzeganie unijnych przepisów przez wszystkie kraje.
TIBOR NAVRACSICS - KOMISARZ DS. EDUKACJI, MŁODZIEŻY I OBYWATELSTWA
Węgry, centroprawicowy, 48 lat. Był ministrem sprawiedliwości, a potem spraw zagranicznych w rządzie premiera Viktora Orbana, któremu europejska lewica i liberałowie zarzucają naruszanie demokratycznych zasad, w tym wolności mediów. W odpowiedziach pisemnych ostrożnie próbował się zdystansować od rządu Orbana, ale mimo to komisja PE ds. kultury odrzuciła jego kandydaturę, apelując o powierzenie mu innej teki. Ostatecznie zadania Węgra zostały uszczuplone o sprawy obywatelstwa.
CARLOS MOEDAS - KOMISARZ DS. BADAŃ, NAUKI I INNOWACJI
Portugalia, centroprawicowy, 44 lata. Pracował jako inżynier we Francji, a dzięki studiom MBA na Uniwersytecie Harvarda objął stanowisko w dziale do spraw przejęć i fuzji w banku Goldman Sachs. Założył własną firmę inwestycyjną i negocjował program pomocowy dla Portugalii z KE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.
PHIL HOGAN - KOMISARZ DS. ROLNICTWA I ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH
Irlandia, centroprawicowy, 54 lata. Były licytator, od 25 lat członek irlandzkiego parlamentu. Do lipca br. był ministrem środowiska.
CHRISTOS STYLIANIDES - KOMISARZ DS. POMOCY HUMANITARNEJ I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
Cypr, centroprawicowy, 56 lat. Były rzecznik rządu i członek parlamentu od 2006 r. do 2013 r. Po majowych eurowyborach został członkiem PE.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…