Al-Kaida planuje masowe ataki na Zachodzie

Bojownicy Al-Kaidy w Syrii przygotowują ataki mające spowodować masowe ofiary w ludziach na Zachodzie; najprawdopodobniej chodzi o ataki na systemy transportowe lub tzw. kluczowe cele - ostrzegł w czwartek szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker.

Nazajutrz po ataku terrorystów na francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" w Paryżu, w wyniku którego 12 osób zginęło, szef brytyjskiego kontrwywiadu ostrzegł, że atak w Wielkiej Brytanii jest bardzo prawdopodobny.

"Grupa terrorystów z Al-Kaidy w Syrii planuje masowe ataki przeciwko Zachodowi" - powiedział Parker w siedzibie MI5 w Londynie. Agencja Reutera zwraca uwagę, że szef kontrwywiadu niezwykle rzadko wypowiada się; jego ostatnie wystąpienie publiczne miało miejsce w październiku 2013 roku. Czwartkowe przemówienie było planowane jeszcze przed atakiem w Paryżu.

Szef MI5 zaznaczył, że wytrawni bojownicy Al-Kaidy w Syrii mają na celu "spowodować straty w ludziach na dużą skalę, często atakując systemy transportowe lub tzw. kluczowe cele" na Zachodzie.

Wydaje się - jak wskazuje Reuters - że po zabiciu szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena przez amerykańskie siły specjalne w Pakistanie w 2011 r. zagrożenie dla Zachodu ze strony tej siatki terrorystycznej zmalało na przestrzeni ostatnich lat.

Ale - jak pisze dalej Reuters - służby wywiadowcze w Stanach Zjednoczonych i Europie są zaniepokojone, że w targanej wojną Syrii pojawili się bojownicy Al-Kaidy z Pakistanu. Niektórzy analitycy wywiadu twierdzą, że może to być elementem spisku mającego na celu przygotowanie poważnego ataku na Zachodzie.

Poważne ostrzeżenie z ust jednego z najbardziej wpływowych szefów wywiadów na Zachodzie odzwierciedla - jak zaznacza Reuters - rosnące zaniepokojenie wśród zachodnich przywódców politycznych i ich arabskich sojuszników w sprawie zagrożenia ze strony różnych grup bojowników w Syrii i Iraku.

Szef MI5 poinformował, że do Syrii podróżowało około 600 brytyjskich ekstremistów. Wielu z nich przyłączyło się do dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie, która przejęła kontrolę nad znacznymi terenami w Syrii i Iraku i ustanowiła tam kalifat.

"Mamy do czynienia z bardzo poważnym poziomem zagrożenia, które jest trudne do zwalczania" - powiedział Parker, który zdecydowanie opowiedział się za większymi uprawnieniami służb w kwestii nadzoru komunikowania się terrorystów w internecie. Podkreślił, że służby bezpieczeństwa potrzebują dostępu do takiej komunikacji.

Serwisy społecznościowe takie jak Twitter i Facebook są tak ważne dla bojowników, że firmy internetowe powinny dać służbom bezpieczeństwa większy dostęp do ich sieci - mówił w zeszłym roku szef brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ Robert Hannigan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • operator
  09.01.2015 09:36
  Francuzi, Holendrzy, Niemcy oraz mieszkańcy innych krajów będą żyli tak jak dzisiaj żyją mieszkańcy Izraela. Jednak egzystencja w nieustającym zagrożeniu dla tak rozbestwionych społeczeństw może się stać dla nich balastem nie do udźwignięcia a wtedy zaczną popierać tych, którzy myślą o wyrzuceniu muzułmanów z ich krajów. Jest tylko jeden mały problem- to niewykonalne. Pozostanie jedynie dostosowanie się i coraz realistyczniejsze patrzenie na świat. Paradoksalnie taka sytuacja powinna zahartować te narody i kto wie może nawet je uzdrowić moralnie. Wiem, wiem być może bredzę (fakt,nie piłem dzisiaj rano kawy)i okaże się że po krótkim zamieszaniu wszystko wróci do normy, być może z tym że nie na pewno.
 • bela
  09.01.2015 11:20
  Tego procesu już nikt nie zatrzyma. To jest wojna której nie da się wygrac
 • Stanisława
  09.01.2015 13:28
  Polska na szczęście nie sprowadzała "niewolników" i ma przynajmniej spokój.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.