100 antyislamskich incydentów

Liczba incydentów antymuzułmańskich we Francji wzrosła od zamachów w Paryżu (7-9 stycznia) ponad dwa razy w porównaniu z całym styczniem 2014 roku. Odnotowano ich 116 - poinformowało narodowe obserwatorium przeciwko islamofobii.

W raporcie opublikowanym w poniedziałek we francuskich mediach sprecyzowano, że w tym okresie nastąpił wzrost liczby antyislamskich przejawów wrogości o 110 proc. wobec całego stycznia 2014 roku. Doszło do 28 ataków wymierzonych w miejsca kultu, a także odnotowano 88 gróźb - podano w opracowaniu. Ośrodek opiera się na danych francuskiego MSW.

Szef obserwatorium Abdallah Zekri wezwał w komunikacie francuskie władze do "położenia kresu tej pladze". Potępił "akty nienawiści wobec Francuzów wyznania muzułmańskiego, którzy - jak zaznaczył - w zdecydowanej większości respektują wartości republiki i laickości".

Agencja AFP odnotowuje także inne incydenty, do których doszło w minionych dniach i które świadczą o napięciu utrzymującym się po niedawnych atakach w Paryżu; zginęło w nich w sumie 17 ludzi, w tym 12 w zamachu na siedzibę satyrycznego pisma "Charlie Hebdo".

W nocy z soboty na niedzielę niezidentyfikowany mężczyzna groził bronią żołnierzom pełniącym wartę przed szkołą żydowską w Raincy na przedmieściu Paryża.

W Ajaccio na Korsyce w ciągu weekendu spalono francuską flagę wywieszoną przed szkołą podstawową w dzielnicy zamieszkanej przez ludność o korzeniach w krajach Maghrebu. W miejscu sprofanowanej francuskiej flagi zawisła flaga marokańska; nikt nie przyznał się do tego czynu.

Ponadto w Pontoise niedaleko francuskiej stolicy zatrzymano w poniedziałek 19-letnią licealistkę, która zamieszczała wpisy z groźbami na stronie prowadzonej na Facebooku przez matkę żołnierza będącego jedną z ofiar francuskiego dżihadysty Mohameda Meraha. W 2012 roku przeprowadził on w Tuluzie ataki m.in. na szkołę żydowską i wojskowych. Matka żołnierza, który sam był muzułmaninem, odwiedza szkoły z programem popularyzującym islam tolerancji.

Ta sama nastolatka jest podejrzewana o publikowanie w ubiegłym tygodniu wpisów pochwalających ataki w Paryżu. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.