Rosja: Sąd Najwyższy zakazał działalności Świadków Jehowy

Rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował w czwartek wspólnotę wyznaniową Świadków Jehowy i uznał tę organizację za ekstremistyczną. Decyzja sądu otwiera drogę do konfiskaty majątku wspólnoty na rzecz państwa - podają rosyjskie media.

Z wnioskiem o wydanie zakazu działalności ruchu, uznanie go za ekstremistyczny oraz o zamknięcie jego głównej siedziby w pobliżu Sankt Petersburga wystąpił w marcu minister sprawiedliwości. Według resortu sprawiedliwości działalność Świadków Jehowy narusza ustawę dotyczącą walki z ekstremizmem.

"Wyrok podlega natychmiastowemu wykonaniu" - podkreślił sędzia prowadzący sprawę.

Przedstawiciel Świadków Jehowy Siergiej Czerepanow powiedział, że organizacja zaskarży wyrok w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Ten związek wyznaniowy zrzesza w Rosji ok. 175 tys. osób.

Rosyjskie władze od dawna krytycznie odnosiły się do Świadków Jehowy. Niektóre rosyjskie portale piszą w czwartek, że w kilku regionach Rosji działalność ruchu była zakazana już wcześniej, a broszury wydawane przez zgromadzenie zostały wpisane na listę tekstów ekstremistycznych. Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że Świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza - z powodów religijnych - poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi.

Świadkowie Jehowy to założony w 1870 roku w Stanach Zjednoczonych związek wyznaniowy, który dziś - według różnych danych - skupia od 6 do 16 mln ludzi na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ROSJA, WYZNANIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Antyk
  22.04.2017 06:31
  Rosyjscy przywódcy maja jaja. Rządzić nalezy twarda reka a nie cackac sie z garstka pospulstwa ktora koniecznie chce zawojowac swiat.
 • JAWA25
  23.04.2017 17:43
  "Rosyjscy prokuratorzy od dłuższego czasu utrzymywali, że Świadkowie Jehowy to organizacja, która pogłębia podziały między wyznaniami, podsyca nietolerancję, rozdziela rodziny i zmusza - z powodów religijnych - poważnie chorych do rezygnowania z transfuzji krwi." to nie prokuratorzy tak twierdzą tylko sami "świadkowie" : "osoby, które wbrew wymaganiu Bożemu przyjmują transfuzję i nie okazują skruchy, są od roku 1961 wykluczane ze zboru" http://www.jw-ex.pl/sj-a-krew-1/transfuzja-krwi-stanowczosc-jej-unikania/
 • Gość
  27.04.2017 13:19
  Proszę obejrzeć film "Transfuzja krwi - opinie chirurgów".
 • Gość
  27.04.2017 13:26
  Polecam również wysłuchanie wywiadu z prof. A. Dziatkowiakiem na temat zagrożeń dla zdrowia i życia spowodowanych przyjęciem transfuzji krwi oraz zasług Świadków Jehowy w kwestii bezkrwawych operacji.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.