Agnihotra to hinduistyczny rytuał oddawania czci bogowi słońca i ognia – Agni. W USA i Europie powstało wiele organizacji opartych tylko i wyłącznie na celebrowaniu tego obrzędu. Tylko część z nich zresztą traktuje agnihotrę jako obrzęd religijny. Niektóre wiążą rytuał ognia z ekologią lub medycyną naturalną.
O wschodzie i zachodzie słońcaPierwsza część słowa Agnihotra oznacza więc imię boga. Druga: Hotri – to płomień – symbol reprezentujący Agniego i Swahę. Hotri płonie jako żywy i wiecznie płonący płomień na Ołtarzu Ofiarnym w Świątyni Płomienia w Dewaczanie. Agnihotra to nie tylko rytuał rozpalania świętego ognia, lecz także rytuał zwany karmieniem Ognia. Dhuni – święty ogień rozpala się w medytacyjnym skupieniu. Hawan – rytuał karmienia świętego Ognia ofiarnego spełniany jest poprzez polewanie płomieni klarowanym masłem zwanym ghi. Ofiaruje się także ziarna, a w szczególności ziarna ryżu, a jeszcze lepiej pączki ryżowe (purodaśa). Płomień podtrzymywany jest najlepszym pokarmem: pachnącym drewnem, jeśli to możliwe sandałowym. Używa się drewna pachnącego żywicami. Zioła (zwłaszcza szałwia) także są spalane w płomieniu jako kadzidło. W rytuale Agnihotry ofiaruje się Ogniowi daniny składające się z mleka, oliwy lub kwaśnej polewki.
Agnihotrę pali się w formie rytualnego ogniska, wewnątrz kręgu ułożonego z polnych kamieni.
Hinduiści wierzą, że Agnihotra wywołuje pozytywne zmiany psychiczne i fizjologiczne we wszystkich żywych organizmach w promieniu 1 kilometra od miejsca gdzie pali się ogień. W miejscach regularnego palenia Agnihotry życie ludzkie, zwierzęce i roślinne staje się zharmonizowane i szczęśliwe.
Pozytywne działanie ma mieć również popiół, który wykorzystuje się do zasilania roślin oraz jako lekarstwo. Lecznicze właściwości posiada jednak – według wyznawców – wyłącznie ogień rozpalony dokładnie podczas wschodu, względnie zachodu słońca (gdy tarcza słońca znajduje się w połowie ponad linią horyzontu). Wykonywany w innym czasie nie jest ogniem Agnihotry, także popiół nie ma wtedy właściwości leczniczych.
Mimo tych ściśle religijnych zasad niektóre działające w Polsce organizacje praktykujące Agnihotrę przedstawiają ją nie jako obrzęd lecz jako zabieg leczniczy lub ekologiczny. Tak robią istniejący od 1990 r. Międzynarodowy Ośrodek Homa Terapii "Agnifarm" w Dachowie (woj. dolnośląskie), "Oaza" – Centrum Uzdrawiania w Wysokiej oraz gospodarstwo ekologiczne w Węgorzynie.