Pesach

Jak o święcie Pesach mówią wyznawcy judaizmu? Oto znalezione w Internecie materiały edukacyjne:

1. Kaddesh: Poświęcenie
Słowo to pochodzi od hebrajskiego tematu Qof-Dalet-Shin oznaczającego Święty. Jest to błogosławieństwo wina dla uczczenia święta. Wypija się wino, a druga czara jest wypełniana.


2. Urechatz: Mycie.
Mycie rąk bez błogosławieństwa w przygotowaniu do jedzenia Karpas.


3. Karpas: Warzywo.
Warzywo (zwykle pietruszka) zanurza się w osolonej wodzie i zjada. Warzywo symbolizuje niskie pochodzenie ludu żydowskiego i słona woda - łzy wylane z powodu niewolnictwa. Pietruszka jest dobrym warzywem do użycia w tym celu, ponieważ kiedy otrząśnie się soloną wodę przypomina ona łzy.

4. Yachatz: Przełamanie.
Jedna z trzech mac jest przełamywana. Jedna część wraca na stół, a drugą odkłada się na bok na rzecz afikomen (zobacz poniżej).

5. Maggid: Historia.
Opowiada się historię Wyjścia z Egiptu i pierwszego Pesach. Rozpoczyna się to zadaniem przez najmłodszą spośród uczestników święta osobę Czterech Pytań - zestawu pytań dotyczących zasad postępowania, które to pytania ustanowione zostały w celu zachęcenia do partycypowania w Sederze. Cztery pytania znane są również jako Mah Nishtanah (Dlaczego jest inaczej), gdyż są to pierwsze słowa Czterech Pytań.
Maggid zostało ustanowione w celu zaspokojenia potrzeb ludzi czterech różnych rodzajów: mądrego syna, który chce poznać szczegóły techniczne, niegodziwego - który się sam wyklucza (i otrzymuje za to karę), syna prostego, chcącego poznać podstawy oraz syna, który pytania zadać nie może, gdyż zbyt mało wie, żeby zrozumieć co wiedzieć potrzebuje.
Na koniec maggidu, recytuje się błogosławieństwo nad drugą czarą wina i wypija się ją.

6. Rachtzah: Mycie.
Drugie mycie rąk, tym razem w połączeniu z błogosławieństwem, w przygotowaniu do jedzenia macy.

7. Motzi: Błogosławieństwo nad produktami zbożowymi.
Ha-motzi - błogosławieństwo bardziej ogólne przeznaczone dla produktów zbożowych i chleba recytuje się nad macą.

 

8. Matzah: Błogosławieństwo nad macą.
Odmawia się specjalne błogosławieństwo nad macą, po czym spożywa się jej kawałek.


9. Maror: Gorzkie zioła
Odmawia się błogosławieństwo nad gorzkimi warzywami (zwykle nad zwykłym chrzanem, bądź sałatą) i są one spożywane. Ma to symbolizować gorycz niewolnictwa. Maror spożywa się z charoses - mieszaniną z jabłek, orzechów, cynamonu i wina, co z kolei przekłada się na symbol zaprawy murarskiej używanej przez Żydów w budownictwie w czasach niewoli (bardzo polecam! Jest to najsmaczniejsza z potraw spożywanych podczas tego święta i zadziwiająco dobrze smakuje w połączeniu z chrzanem!).


10. Korech: Kanapka.
Rabin Hillel był zdania, że maror powinno się jadać w połączeniu z macą i paschalną ofiarą jako kanapkę. Dla uczczenia jego pamięci, spożywa się odrobinę maroru z macą i charoses (nie składamy już jednak ofiar ze zwierząt - nie istnieje więc już ofiara paschalna).


11. Shulchan Orech: Kolacja.
Spożywamy uroczystą kolację. Nie ma specjalnych wymagań, co do tego, co spożywać podczas tego posiłku. Według Żydów Aszkenazyjskich spożyć należy rybę faszerowaną (gefilte fish) i zupę z kuleczek macowych, według tradycji na początku posiłku.


12. Tzafun: Afikomen.
Kawałek macy, który wcześniej został odłożony na bok jest spożywany jakoby "na deser", ostatnie danie podczas posiłku. Różne rodziny mają tutaj różne tradycje. Jedni polecają dzieciom ukryć afikomen, po czym ich rodzice muszą go odnaleźć, bądź wykupić. W innych domach z kolei, to rodzice ukrywają afikomen przed dziećmi. Chodzi o to aby dzieci nie zasnęły i były skupione przez cały czas przygotowań przed posiłkiem w oczekiwaniu na tą część.


13. Barech: Modlitwa po posiłkach.
Trzecia czara wina jest rozlewana i odmawia się modlitwę nad posiłkami. Modlitwa ta jest podobna do tej odmawianej w Szabas. Na koniec odmawia się błogosławieństwo nad trzecią czarą i wypija się uprzednio rozlane wino. Rozlewa się czwartą czarkę, włączając czarkę odstawioną dla proroka Eliasza, który ma zapowiadać Mesjasza i pojawić się na pesach aby to uczynić. W tym momencie otwiera się na chwilę drzwi (prawdopodobnie dla Eliasza, ale historycznie ugruntowało się uzasadnienie, że Żydzi, będący oskarżani w przeszłości o tak absurdalne rzeczy jak dolewanie krwi dzieci chrześcijańskich do macy, chcieli pokazać swoim chrześcijańskim sąsiadom, że nic podobnego nie ma miejsca).


14. Halllel: Psalmy pochwalne.
Odmawia się kilka psalmów oraz błogosławieństwo nad ostatnią czarą wina, które następnie jest upijane.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg