Suchowola (Podlaskie) chce promować się nie tylko związkami z księdzem Jerzym Popiełuszko pochodzącym z tej gminy, ale również swoją wielokulturowością. W niedzielę otwarto tam Centrum Trzech Kultur, które ma przypominać historię miejscowych katolików, Żydów i Tatarów.
Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, w Centrum będzie również punkt informacji turystycznej z materiałami promocyjnymi, broszurami oraz mapami.
W ostatnim czasie Suchowola, uznawana za geograficzny środek Europy, kojarzona jest najbardziej z postacią błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który urodził się we wsi Okopy leżącej w tej gminie. W Suchowoli jest pomnik księdza Jerzego, a fundacja założona przez rodzinę Popiełuszków ma plany utworzenia w Okopach muzeum poświęconego duchownemu.
Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel powiedział w niedzielę PAP, że rocznie miasto odwiedza ok. 10 tys. turystów i pielgrzymów. To właśnie z myślą o nich powstało Centrum Trzech Kultur, które ma przypominać, że w historię Suchowoli wpisują się mieszkańcy różnych narodowości i wyznań.
Inwestycja kosztowała 2 mln zł i została sfinansowana z programu Interreg Litwa-Polska, w ramach projektu zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego, realizowanego wspólnie z litewskim miastem Kalvarija. Obiekt powstał dzięki rozbudowie budynku wykorzystywanego wcześniej jako przystanek autobusowy i poczekalnia. Poczekalnia jest tam nadal, a w dobudowanej części znalazło swoje miejsce Centrum Trzech Kultur.
"Suchowola przed wojną była wielokulturowa. Żyli tu Tatarzy, Żydzi i chrześcijanie. To centrum jest po to, żeby pokazać taką Suchowolę, jej dawną historię, czasem również tą bolesną" - dodał burmistrz przypominając, że w czasie II wojny światowej istniało w mieście getto. Jak podał, trafiło tam łącznie prawie 20 tys. Żydów z Suchowoli i innych okolicznych miejscowości.
"Chcemy tę historię odtworzyć, pokazać społeczności lokalnej, szczególnie dzieciom i młodzieży, ale również ma to być miejsce do działań kulturalnych. Do warsztatów, spotkań literackich, chcemy żeby była tam też w przyszłości kawiarnia" - dodał Matyskiel.
Przygotowując swoje ekspozycje Centrum Trzech Kultur prowadziło akcję "Dar dla muzeum", zapraszając mieszkańców gminy i nie tylko, do przekazywania pamiątkowych przedmiotów związanych z codziennym życiem w Suchowoli i okolicznych wsiach. Odzew był spory, a placówce udało się w ten sposób pozyskać np. modlitewnik żydowski, dawne narzędzia stolarskie czy maszyny do szycia.
Od wiosny 2017 roku w Suchowoli działa też Tatarskie Centrum Kultury Islamu, którego - oprócz funkcji religijnych - ma służyć również prezentacji historii i kultury Tatarów w Polsce, w tym również w tym mieście. Placówkę stworzył w rozbudowanym obiekcie Muzułmański Związek Religijny w RP.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.