Coraz więcej ofiar nietolerancji religijnej

Nietolerancja religijna stała się jedną z głównych przyczyn prześladowania mniejszości – wynika z dorocznego raportu Grupy Praw Mniejszości (Minority Rights Group), opublikowanego dziś w Londynie.

Raport wskazuje, że wzrost nacjonalizmów, marginalizacja ekonomiczna mniejszości religijnych i nadużywanie praw antyterrorystycznych przyczyniają się do wzrostu prześladowań mniejszości religijnych. Dotyczy to zarówno chrześcijan, muzułmanów, jak i mniejszych grup religijnych.
– Nietolerancja religijna stała się nowym rasizmem. Liczne wspólnoty, które przez dziesięciolecia znosiły dyskryminację rasową, są teraz dyskryminowane z powodu religii – podkreśla Mark Lattimer, dyrektor Grupy.
W Iraku osoby należące do mniejszości religijnych, takich jak chrześcijanie, mandejczycy, jezydzi i bahaiści, padają ofiarą przemocy, w tym zabójstw, gwałtów i porwań.

Życie mniejszości religijnych w niektórych państwach utrudniają przepisy o rejestracji religii. Np. w Egipcie, gdzie tylko islam, chrześcijaństwo i judaizm są uznane przez państwo, bahaiści otrzymują dokumenty tożsamości o ile skłamią co do swej przynależności religijnej. Od 2001 r. wiele krajów wprowadziło lub zaostrzyło przepisy o rejestracji wspólnot religijnych. Stało się tak m.in. w Azerbejdżanie, Białorusi, Kazachstanie, Serbii, Turkmenistanie i Uzbekistanie.

Raport zwraca uwagę, że muzułmanie w Stanach Zjednoczonych i Europie są coraz bardziej kontrolowani przez państwo, zwłaszcza w ramach akcji antyterrorystycznych. Dotyczy to szczególnie mężczyzn pochodzących z państw islamskich. Np. po nieudanym zamachu terrorystycznym w Detroit w grudniu 2009 r. władze USA poddały wzmocnionej kontroli na lotniskach obywateli 14 państw - w 13 z nich większość mieszkańców stanowili muzułmanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.