Wyznawcy islamu w Polsce – z których część stanowią Tatarzy – rozpoczęli 10 września Ramadan Bajram. To trzydniowe święto odbywa się na zakończenie Ramadanu, miesięcznego postu. Ramadan Bajram jest jednym z dwóch najważniejszych świąt muzułmańskich.
We wszystkich meczetach i domach modlitwy odbyły się poranne modlitwy. W Białymstoku, gdzie jest największe skupisko polskich Tatarów, odbył się także bal tatarski. Kontynuuje on Podlaskie Dni Bajramowe, obchodzone już po raz piąty w tym mieście w celu kultywowania kultury tatarskiej.
„Kończymy post z nadzieją i wiarą, że Najwyższy przyjął nasze modlitwy, wyrzeczenia i dobre uczynki. Wierzymy, że wszystko to powróci do nas Bożym błogosławieństwem” – napisał najwyższy zwierzchnik Tatarów w Polsce i Mufti RP, Tomasz Miśkiewicz na zakończenie Ramadanu.
Wraz z Najwyższym Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej mufti złożył życzenia wszystkim muzułmanom w Polsce.
Ramadan Bajram (Ied Al-Fitr) to trwające trzy dni święto na zakończenie trzydziestodniowego postu – Ramadanu. Przebiega ono w radości i wypoczynku w gronie rodzinnym. Po porannych modlitwach w meczetach i domach modlitwy, muzułmanie odwiedzają się nawzajem i składają sobie życzenia.
Modlitwa świąteczna składa się z dwóch rakatów i trwa około 45 minut. Poprzedzają ją wezwania do modlitwy. Po zakończeniu modlitwy mufti mówi kazanie, a na koniec rozdzielana jest sadoga czyli jałmużna przyniesiona przez wyznawców islamu.
Sadoga to właściwie specjalna potrawa z miodu, mąki i masła, w smaku podobna do krówek. Z języka arabskiego określano ją jako halwa. U Tatarów polskich określenie jałmużny świątecznej przejęto właśnie od nazwy potrawy – sadogi.
Muzułmańskie święta to tak zwane bajramy, a Tatarzy w Polsce obchodzą dwa główne: Kurban Bajram i Ramadan Bajram. Kurban Bajram – czyli Święto Ofiarowania, ustanowione na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga – przypada w okresie pielgrzymek do Mekki.
Liczba muzułmanów w Polsce jest szacowana według różnych danych na 15-25 tys. Prawie 5 tys. z nich to osoby pochodzenia tatarskiego. Najwięcej Tatarów polskich zamieszkuje w województwie podlaskim: w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej.
Dość liczna zbiorowość muzułmańska jest w Gdańsku, gdzie znajduje się meczet. Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie. Domy modlitwy znajdują się także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie, Katowicach.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.