Muzułmanie postawią pomnik papieżowi

Doceniając wkład w budowanie dobrych relacji pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, przedstawiciele władz muzułmańskich Bośni i Hercegowiny chcą postawić pomnik Jana Pawła II w centrum Sarajewa.

Jeden z głównych pomysłodawców – reis-l-ulema Mustafa Cerić wyjaśnił, że dla niego i jego współwyznawców papież był człowiekiem, który robił wszystko, co mógł, aby zbudować most do zrozumienia wzajemnego między chrześcijaństwem a islamem.

Zwierzchnik muzułmanów bośniackich przypomniał, że Jan Paweł II chciał przybyć do Sarajewa, gdy trwała tam jeszcze wojna w 1994, ale wówczas Serbowie oświadczyli, że nie mogą zapewnić mu bezpieczeństwa i wizytę tę w ostatniej chwili odwołano. Ale Ojciec Święty odwiedził to miasto w dniach 12-13 kwietnia 1997, gdy wojna już się skończyła.

„Słowa papieża były dla nas zawsze bardzo ważne. Niezależnie od wyznania każdy Bośniak czekał na jego przesłania, gdyż niosły one w sobie nadzieję na ocalenie” – powiedział najwyższy mufti Bośni i Hercegowiny M. Cerić.

Jan Paweł II przebywał w Bośni dwukrotnie – oprócz wspomnianej podróży w 1997 przybył jeszcze z jednodniową wizytą 22 czerwca 2003 do Banja Luki, gdzie m.in. ogłosił błogosławionym świeckiego katolika, Chorwata Jana Merza (1896-1928).

«« | « | 1 | » | »»