Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
O tym właśnie przeczytać możemy w lipcowym numerze miesięcznika „Wiedza i Życie”, gdzie z artykułu „Boskie baby” dowiemy się, jak te kwestie wyglądały m.in. w starożytnym Egipcie, antycznej Grecji, czy u ludów indiańskich.
Pośredniczkami między światem ludzi a duchów i uzdrowicielkami były kobiety. Na przykład u Lakotów, Navajo, czy Hopi w Ameryce Północnej szamanki odpowiadały za różne rytuały, ale też za przekazywanie wiedzy i tradycji duchowych, a w niektórych plemionach amazońskich to panie prowadziły ceremonie ayahuaski.
- dowodzi autorka artykułu, Agnieszka Krzemińska, która sporo miejsca w swoim tekście poświęca także roli kobiet w chrześcijaństwie, czy judaizmie. Podczas gdy ten ostatni
ekstremalne ograniczył dostęp kobiet do posług religijnych, chrześcijaństwo początkowo wprowadziło pewne elementy równouprawnienia, pozwalając kobietom pełnić pomocnicze funkcje kapłańskie. Diakonisy poza obowiązkami liturgicznymi przygotowywały do chrztów, odwiedzały chorych i biednych...
– czytamy w artykule „Boskie baby”, w którym poruszono także takie tematy, jak celibat, prostytucja sakralna, czy mistyczne wizje słynnych świętych i szamanek.
Szczegóły w lipcowym wydaniu „Wiedzy i Życia”, w którym znajdziemy też np. recenzję książki Emmy Southon „Kobiety imperium rzymskiego. 21 zapomnianych historii”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?