„Powiedziałem papieżowi o trudnościach z muzułmanami”

Wszyscy jesteśmy misjonarzami według naszych możliwości. Wspierajcie nas nadal swoimi modlitwami – apelował 23 października do ponad tysiąca pielgrzymów – przyjaciół misji oblackich bp Eugeniusz Juretzko OMI z Kamerunu. W niedzielę misyjną w sanktuarium na Świętym Krzyżu odbył się Regionalny Zjazd Przyjaciół Misji Oblackich.

Tegorocznej modlitwie w intencji misji, misjonarzy i misjonarek przewodniczył bp Eugeniusz Juretzko OMI, ordynariusz kameruńskiej diecezji Yokadouma. Wśród ponad tysiąca pielgrzymów z regionu świętokrzyskiego było wielu przyjaciół misji, którzy wspierają oblatów na misjach.
Bp Juretzko OMI podziękował pielgrzymom za modlitwy, cierpienia i dary serca, jakie ofiarowują dla misji. - Dziękuję wam, że od czterdziestu lat wspieracie moją posługę misjonarską, jaką sprawuję w Kamerunie – mówił o. bp Juretzko OMI.
- Modlitwy pomagają nam misjonarzom trwać w pracy misyjnej, szczególnie wtedy, gdy nie widzimy owoców naszej posługi. Od samego początku, kiedy stanąłem na kameruńskiej ziemi odczuwam szczególnie pomoc moich rodaków z Polski, pomoc modlitewną i materialną – podkreślił biskup misjonarz.
Następnie biskup podzielił się swoim osobistym doświadczeniem i spotkaniami z bł. Janem Pawłem II. - Kiedy powiedziałem papieżowi o trudnościach w relacjach z muzułmanami powiedział, że mam kochać moich nieprzyjaciół i modlić się za nich. To był wielki misjonarz – wspominał bp Juretzko OMI.
W przeżywaniu liturgii w świętokrzyskim kościele pomogli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II z Daleszyc. W tej szkole od trzech lat działa Młodzieżowe Koło Misyjne, będące duchowym darem młodzieży dla patrona szkoły bł. Jana Pawła II. Społeczność gimnazjalna przekazała biskupowi stuły, jako dar dla jego diecezji. Trafią one do nowo erygowanej tam parafii pw. bł. Jana Pawła II. Młodzież podczas popołudniowego spotkania przedstawiła także montaż słowno-muzyczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II.
- Na zakończenie tegorocznego spotkania w modlitwie różańcowej przez wstawiennictwo i orędownictwo Matki Bożej powierzaliśmy Bogu Przyjaciół Misji Oblackich i ich rodziny, misyjne dzieło Kościoła i prosiliśmy o nowe święte i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI.
Bp Eugeniusz Juretzko OMI jest od 1991 r. ordynariuszem diecezji Yokadouma w Kamerunie. Znajduje się ona na wielkim, pokrytym tropikalną puszczą terenie o wielkości Belgii, gdzie wśród żyjących tam 120 tys. mieszkańców jest ok. 30 tys. katolików i ponad 1,5 tys. katechumenów. Pracuje tam 20 kapłanów.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.