Przedstawiciele 32 polskich i zagranicznych uczelni wezmą udział w międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej „Jeden świat – wiele kultur. Dialog kultur, cywilizacji, religii w dobie globalizacji”, która odbędzie się w dniach 27-28 października w Bydgoszczy.
Jej organizatorem jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy i Fundację Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.
Dla bydgoskiej uczelni to drugie tego typu spotkanie, jednak po raz pierwszy pod szyldem watykańskiej fundacji. Celem konferencji jest pogłębianie tematu wielokulturowości we współczesnym świecie. – Od wielu lat jesteśmy zainteresowani poszukiwaniem dialogu międzykulturowego. Jesteśmy dumni, że fundacja wybrała naszą uczelnię. Konferencja idealnie wpisuje się obchody 25-lecia spotkania Jana Pawła II w Asyżu, przez co nabiera bardzo ważnego znaczenia – powiedziała rektor KPSW, dr Halina Czakowska.
Dla fundacji to pierwszy dyskurs naukowy o tak dużym znaczeniu. Zaplanowano m.in. wystąpienia o. prof. Maksymiliana Heima, kanclerza Wydziału Teologicznego w Heiligenkreuz w Austrii, który 30 czerwca został odznaczony prestiżową „Nagrodą Ratzingera”. – Fundacja chce, aby ta konferencja rozpoczęła cykl corocznych spotkań, które będą odbywały się na całym świecie. Stwarza nam to możliwość dyskutowania na najważniejsze tematy i zagadnienia. Widzimy, jak Ojcu Świętemu zależy, aby uniwersytet odnalazł swoje korzenie – powiedział wiceprzewodniczący komitetu naukowego, ks. dr Mariusz Kuciński.
Konferencja w Bydgoszczy będzie okazją do wymiany poglądów oraz prezentacji badań w gronie przedstawicieli różnych krajów, kultur i religii. Będzie w niej uczestniczyć szerokie grono teologów, politologów, prawników, socjologów, historyków, pedagogów, ekonomistów oraz medioznawców. Pierwszy dzień konferencji zakończy bezpośrednia transmisja, prezentująca spotkanie Benedykta XVI z przedstawicielami różnych religii w Asyżu, podczas którego zapraszał wszystkich do pielgrzymowania ku prawdzie i pokojowi.
Obrady odbywać się będą w zespołach. Swój udział zgłosiło ponad stu prelegentów m.in. Polski i m.in. Włoch, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Bośni i Hercegowiny, Grecji, Turcji, Kirgistanu, Ukrainy, Łotwy i Szwajcarii.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, abp Claudio Maria Celli – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, prof. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bp Jan Tyrawa – Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej oraz dr Helena Czakowska – Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.