Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie religie.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
W czasie II wojny światowej ksiądz profesor Stefan Wyszyński, choć sam zagrożony niemieckimi represjami, angażował się w pomoc Żydom. Z kolei już jako prymas, potępił antysemicką nagonkę władz PRL w 1968 roku. To wciąż szerzej nieznane karty z życiorysu kardynała, który zostanie wyniesiony na ołtarze 12 września.
Wikariat Patriarchatu Jerozolimy dla katolików języka hebrajskiego zmienia charakter swej działalności. Ponownie skupia się na wiernych należących do narodu żydowskiego bądź utożsamiających się ze społeczeństwem izraelskim. Wikariatem św. Jakuba kieruje od niedawna polski kapłan ks. Piotr Żelazko.
Na całym świecie populacja żydowska wzrosła w minionym roku żydowskim o 100 tys. do 15,2 mln. Około 6,9 mln z nich mieszka w Izraelu, według danych opublikowanych w niedzielę przez państwową izraelską organizację imigracyjną Jewish Agency for Israel. Żydowski rok 5782 rozpoczyna się "Rosz Haszana" - Nowym Rokiem w poniedziałek, 6 września, wieczorem.
Dziś obchodzony jest w polskim Kościele Dzień Judaizmu. Zdaniem przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Episkopatu Polski abp. Grzegorza Rysia najważniejsze jest, aby refleksja na temat relacji chrześcijańsko-żydowskich dotarła na poziom lokalnych wspólnot Kościoła oraz do poszczególnych wiernych. Metropolita Łódzki przywołuje słowa listu Papieża Franciszka z okazji obchodów 50-lecia Nostra Aetate, w którym napisał, że z obojętnych i wrogów staliśmy się dla siebie przyjaciółmi.
Rosz Haszana, czyli dosłownie „głowa roku”, jest pierwszym dniem nowego żydowskiego roku. Żydzi tego dnia podczas uroczystej kolacji chałkę i jabłka maczają w miodzie, co jest symbolem Bożego błogosławieństwa oraz pragnienia, by nadchodzący rok był również wypełniony słodyczą – o żydowskich tradycjach noworocznych w pierwszym dniu 5784 roku opowiada Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektorka starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie.
Kościół katolicki w Niemczech zapewnia Żydów o swym poparciu w walce z narastającym w tym kraju antysemityzmem.
Kościół chce wspierać rozwój katolickich studiów nad judaizmem. Ma temu służyć m.in. Nagroda im. Jana Pawła II, ustanowiona wspólnie przez Ekumeniczny Instytut Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza, Instytut Jana Pawła II ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
"To tragiczne widzieć drastyczne skutki, jakie ma ta wojna dla pieczołowicie budowanych społeczności w Europie Wschodniej".
Izraelski szef dyplomacji Jair Lapid odniósł się do uwag wygłoszonych przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa we włoskiej telewizji.
Pierwsze grupy chasydów z całego świata przybywają w środę do Leżajska (podkarpackie), aby modlić się przy grobie cadyka Elimelecha w 232. rocznicę jego śmierci. Kolejni dotrą w nocy, a najwięcej w czwartek. Spodziewanych jest około pięciu tysięcy żydów.