Rabin Boaz Pash o święcie Sukkot, dzień przed debatą z abp. Grzegorzem Rysiem
Rabin opowiada o święcie Sukkot ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Rabin Boaz Pash o święcie Sukkot, dzień przed debatą z abp. Grzegorzem Rysiem

Brak komentarzy: 0

rp

publikacja 26.09.2018 22:05

To był obfity wieczór. Rozpoczęło go spotkanie edukacyjne, potem była modlitwa w synagodze w Jeszywas Chachmej Lublin i wspólna kolacja.

Dzień przed debatą z abp. Grzegorzem Rysiem, rabin Boaz Pash z Jerozolimy opowiadał w klasztorze dominikanów o święcie Sukkot. Było pouczająco, przyjacielsko, momentami zabawnie. Były rozmowy o Bogu, świętowaniu i wzajemnym podążaniu drogą przykazań. W tej części programu uczestniczył m.in. bp Mieczysław Cisło.

Kolejnym punktem programu była modlitwa w synagodze w Jeszywas Chachmej Lublin przy ul. Lubartowskiej. Następnie uczestnicy spotkania zwiedzili wystawę czasową, a wieczór zakończyli wspólną kolacją.

Rabin Boaz Pash o święcie Sukkot, dzień przed debatą z abp. Grzegorzem Rysiem

W synagodze w Jeszywas Chachmej Lublin ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

– Miło nam gościć w naszym hotelu takie grono osób. Cieszymy się z obecności rabina Boaza Pasha w Lublinie – mówiła Agnieszka Kolibska, prezes zarządu Hotelu Ilan. – Dobrze, że udało się naszym gościom odbyć modlitwę w synagodze, która mieści się w naszym hotelu przy ul. Lubartowskiej. Jesteśmy otwarci na gości i zapraszamy codziennie – podkreśliła.

Wcześniej mieściła się tu Lubelska Szkoła Mędrców Żydowskich. Była największą i najsłynniejszą szkołą talmudyczną w Europie. Założył ją we wrześniu 1930 r. rabin Meir Jehuda Szapiro, przywódca religijny i poseł na Sejm II RP. – Studiowanie Tory było celem samym w sobie dla studentów – opowiadał rabin Pash.

W 2003 r. budynek Jeszywas Chachmej przy ul. Lubartowskiej zwrócono Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie z filią w Lublinie. Miejsce to w 2005 r. opuściła ówczesna Akademia Medyczna. W styczniu 2006 r. otwarto wyremontowaną siedzibę filii oraz małą synagogę. Rabin Michael Schudrich przywiózł wtedy do Lublina zwoje Tory. W wydarzeniu obok ambasadora Izraela uczestniczył abp Józef Życiński. W 2007 r. otwarto synagogę dla lubelskiej społeczności żydowskiej oraz chasydów odwiedzających Lublin. Otworzono również Muzeum Chasydyzmu, które jest czynne codziennie. Od 2013 r. mieści się tu również Hotel Ilan.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..