Irak: 33 osoby zabite w zamachach na szyickich pielgrzymów

Co najmniej 33 osoby, w większości kobiety i dzieci, zostały zabite w poniedziałek w Iraku w zamachach na szyickich pielgrzymów, uczestniczących w obchodach religijnego święta Aszura - poinformowały władze policyjne i świadkowie.

Aszura upamiętnia męczeńską śmierć imama Husejna - syna protoplasty szyizmu, imama Alego i zarazem wnuka proroka Mahometa.

W pierwszym zamachu wybuch samochodu-pułapki zmasakrował końcową część jednej z procesji w mieście Hilla na południu Iraku, uśmiercając 16 osób, przede wszystkim kobiet i dzieci, oraz raniąc 45. W skierowanym przeciwko innej procesji w Hilli drugim ataku, w ramach którego zdetonowano dwie przydrożne bomby, zginęło co najmniej 6 osób, a 18 doznało obrażeń.

W Bagdadzie w trzech zamachach bombowych w różnych miejscach śmierć poniosło co najmniej 11 ludzi, a dalszych 38 zostało rannych.

W latach 2006-2007 tysiące ludzi zginęło w Iraku w zamachach bombowych i strzelaninach, będących przejawem wyznaniowego konfliktu większości szyickiej i sunnickiej mniejszości. Obecnie natężenie aktów przemocy wyraźnie spadło, ale zbrojne ugrupowania obu wspólnot nadal nie chcą złożyć broni. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.