Biskupi otwarci na dialog i solidarni z Palestyńczykami

W czwartym dniu wizyty w Ziemi Świętej biskupi zespołu koordynującego pomoc tamtejszym wspólnotom chrześcijan pielgrzymowali do sanktuariów na Górze Karmel.

W Ibillin spotkali się z przedstawicielami judaizmu, islamu, druzów i bahaitów. Gospodarzem dnia był abp Elias Chacour, zwierzchnik wspólnoty melchickiej w Ziemi Świętej.

Poranna Eucharystia została odprawiona na Górze Karmel w sanktuarium Muhraka, czyli ofiary proroka Eliasza. Po wizycie w Stella Maris, gdzie tradycja czci grotę Eliasza i karmelitańskie sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, biskupi złożyli wizytę burmistrzowi Hajfy.

Na uniwersytecie greckokatolickim w Ibillin odbyła się sesja naukowa z udziałem żydów, muzułmanów, druzów i bahaitów. Uczestnicy dyskutowali na temat międzyreligijnego dialogu w świetle takich wydarzeń, jak wizyta Benedykta XVI w Ziemi Świętej, modlitwa w Asyżu czy odwiedziny delegacji zwierzchników religijnych z Izraela w Watykanie.

Solidarność z lokalnymi wspólnotami została podkreślona udziałem w niedzielnych Mszach w różnych parafiach Ziemi Świętej. Największą uwagę przyciągnęła wizyta biskupów w Gazie. Przedstawiciele episkopatów Europy i USA zapewnili tamtejszych chrześcijan, że świat nie zapomniał o nich.

W Gazie na około półtora miliona Palestyńczyków 2,5 tys. to chrześcijanie, wśród których 300 jest wyznania katolickiego. Po Eucharystii dostojni goście, którym towarzyszył nuncjusz Antonio Franco i patriarcha Fouad Twal, spotkali się z lokalną wspólnotą i z przedstawicielami zwolnionych z izraelskich więzień Palestyńczyków.

Biskupi wyrazili zatroskanie o losy całego regionu objętego falą tzw. arabskiej wiosny i podkreślili zaangażowanie w budowanie sprawiedliwego pokoju na Bliskim Wschodzie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg