Co wy wiecie o religii?

Amerykanie, uważani za naród bardzo religijny, mają jednocześnie bardzo ograniczoną wiedzę o religii - wynika z najnowszych badań ośrodka Pew Forum on Religion and Public Life.

Prowadzący badania zadali 3400 Amerykanom (próba reprezentatywna) 32 pytania dotyczące sławnych przywódców religijnych, Biblii, chrześcijaństwa i innych wyznań, a także zasady rozdziału Kościoła od państwa w USA. Przeciętny respondent odpowiedział prawidłowo tylko na około połowę tych pytań.

Największą wiedzą wykazali się ateiści, agnostycy, Żydzi i mormoni; udzielili oni więcej prawidłowych odpowiedzi niż protestanci i katolicy, czyli przedstawiciele religijnej większości w USA.

53 procent protestantów nie wiedziało na przykład, że Marcin Luter zapoczątkował Reformację, a 75 procent wszystkich ankietowanych myślało, że w szkołach publicznych w USA nauczycielom nie wolno czytać Biblii nawet jako tekstu literackiego (jest to dozwolone).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| USA, WYZNANIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.