O antysemityzmie, ksenofobii, rasizmie

Antysemityzm, ksenofobia, rasizm - to tematy, które będą poruszane podczas II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich "Tikkun–Naprawa". O programie poinformowano podczas konferencji prasowej 10 stycznia w redakcji miesięcznika „Charaktery” w Kielcach.

Spotkania mają trwać od 15 stycznia do 12 lutego i propagować idee szacunku wobec drugiego człowieka i otwartości wobec innych poglądów – mówił podczas konferencji Bogdan Białek, główny organizator "Tikkun–Naprawa".

- Nasze konferencje i warsztaty adresujemy nie tylko do uczniów, ale także do nauczycieli. Chcemy zwrócić uwagę na to, że do zbrodni wojennych należy włączyć także milczenie ludzi wobec ogromu zagłady narodu żydowskiego i ludobójstwa – podkreślił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

W Kieleckich Spotkaniach Chrześcijańsko-Żydowskich wezmą udział wybitni filozofowie, teologowie, historycy, księża, dziennikarze i naukowcy reprezentujący najważniejsze polskie ośrodki akademickie. Zaplanowano wiele wykładów, a wśród nich m.in.: „Kryzys człowieczeństwa europejskiego” prof. dr hab. Tadeusza Gadacza, "Tikkun – idea naprawy świata w judaizmie" rabina Sachy Pecarica.

W planach jest także przegląd filmów Marcela Łozińskiego z udziałem reżysera, spektakl przygotowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie, panel na temat ludobójstwa z udziałem dziennikarzy Konstantego Geberta i Wojciecha Tochmana oraz uroczystość wręczenia nagród dla nauczycieli im. Hany Goldszajd i Dawidka Rubinowicza fundowanych przez Stowarzyszenie Jana Karskiego i pana Yaacowa Kotlickiego.

Po raz pierwszy w historii Kielc wręczone zostaną tytuły Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Nastąpi to 26 stycznia, o godz. 16.30 w sali obrad kieleckiej Rady Miejskiej. Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie konferencją dla nauczycieli na temat nauczania o zagładzie połączonego z wychowanie ku dobru oraz warsztatami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży z kieleckich szkół pt.: „Piękno hebrajskich rękopisów”, „Menora w sztuce”.

Organizatorem II Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko Żydowskich " Tikkun-Naprawa" jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, współorganizatorem Urząd Miasta Kielce. Patronat medialny objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

W ubiegłym roku w Kieleckich Spotkaniach Chrześcijańsko-Żydowskich „Wiara – Hatikvah – Miłość” wzięło udział ponad 4000 osób, w tym ponad 2800 młodych ludzi w warsztatach.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  11.01.2012 10:21
  Żydzi są największymi wrogami Kościoła katolickiego.
  Jednak bramy piekielne Kościoła nie przemogą!
 • Stanisław_Miłosz
  11.01.2012 13:09

  Spotkanie w Prawdzie wymaga równości stron, a zatem i przedmiotu rozmów. Tu brakuje tematów: Antypolonizm, ksenofobia i rasizm żydowskie, przecież jakże ciągle obecne i w świecie i w Polsce. I jak brzemienne w skutkach zarówno dla Polaków w Polsce, jak i na emigracji. Niech przykładem krajowym będzie dajmy na to Gazeta W. Przecież to jest sens istnienia tego "medium", co niemal wprost pod hasłem "obrona interesów" przyznała publicznie (bo w wywiadzie) jedna z założycielek Agory.

   

  Zatem nadużyciem jest nazywanie tej imprezy spotkaniem. To raczej ciągle tłuczenie pałą antysemityzmu (a antysemitą jest jak wiadomo ten kogo "semici" i "filosemici" uznają za antysemitę) i innych imaginowanych grzechów gojów. A goje, tu polskie, tylko nadstawiają karku pod te razy (bo a nuż gdzieś kurek z kasą przykręcą, albo inną przykrość zrobią).

   

  Kotoś się wreszcie ocknie? ktoś się wreszcie odważy? I zmieni "formułę" tych "spotkań? Czy dalej będziemy pozwalać się traktować narzędziowo różnym hucpiarzom?

   

  Kto, jak kto, ale Kościół, Kościół prowadzący do Prawdy, również w tym ziemskim sensie, nie powinien pozwalać wmanewrowywać we współudział w imprezach do Prawdy nie zbliżających. Tym bardziej im patronować i je autoryzować.

   

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.