W minionym roku 2011 w Pakistanie oskarżono 161 osób o naruszenie „ustawy o bluźnierstwie” a 9 osób z tego powodu zamordowano – donosi misyjna agencja Fides w oparciu o raport Azjatyckiej Komisji Praw Człowieka (Asian Human Rights Commission)
Jednocześnie agencja związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów cytuje opinię jednego z adwokatów muzułmańskich, który twierdzi, że w 95 proc. oskarżenia te są całkowicie bezpodstawne. Z raportu Azjatyckiej Komisji Praw Człowieka wynika, że władze Pakistanu nie zapewniają swoim obywatelom poszanowania przysługujących im praw. W roku 2011 w kraju tym zabito 18 obrońców praw człowieka oraz 16 dziennikarzy, którzy wskazywali w swych publikacjach na zły stan relacji społecznych, korupcję i ekstremizm islamski. Ofiarą zamachów przeprowadzonych przez muzułmańskich fundamentalistów, którzy przedostali się do sił porządkowych padli między innymi gubernator Pendżabu, Salman Taseer oraz federalny minister ds. mniejszości, katolik Szabhaz Bhatti.
Azjatycka Komisja Praw Człowieka wskazuje na dwuznaczną postawę władz w Islamabadzie, które usiłują pozyskać przychylność ekstremistów i ograniczają się do biernej obserwacji zabójstw. „Ta nieudolność rządu sprzyjała przymusowemu nawracaniu dziewcząt pochodzących z grup mniejszościowych na islam: w 2011 chodziło o około 1800 dziewcząt hinduistycznych i chrześcijańskich zmuszonych do przejścia na islam za pomocą takich środków jak uprowadzenia i gwałty” – czytamy w raporcie.
Dokument Azjatyckiej Komisji Praw Człowieka wskazuje ponadto na stronniczość sądów, które wykazują zadziwiającą sympatię dla bojówkarzy i terrorystów. W wielu wypadkach są oni wypuszczani na wolność pod pretekstem braków formalnych czy proceduralnych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?