Afryka zagrożona terroryzmem

Zjawisko terroryzmu na Czarnym Lądzie nie ogranicza się do Nigerii. Zaniepokojenie tym faktem wyraził przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”

Kard. Peter Turkson, który pochodzi z Ghany, uczestniczy w trwającym od 13 do 17 lutego w Rzymie drugim spotkaniu biskupów afrykańskich i europejskich, zorganizowanym wspólnie przez Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SCEAM/SECAM) oraz Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Jest ono poświęcone współpracy episkopatów obu kontynentów współpraca w dziedzinie ewangelizacji rozumianej jako głoszenie obecności i miłości Boga.

Szef watykańskiej dykasterii ds. sprawiedliwości i pokoju odniósł się do ostatnich ataków islamskich fundamentalistów na chrześcijańskie kościoły i na wspólnoty wyznawców Chrystusa w Nigerii. „Słyszałem, że przywódca ugrupowania terrorystycznego Boko Haram został ujęty – powiedział kard. Turkson. – Chciałbym, aby wraz z jego aresztowaniem tamtejszy rząd był w stanie dojść do rozwiązania całej sytuacji. Niepokoi mnie, że zjawiska tego typu nie ograniczają się do Nigerii. Takie grupy terrorystyczne są już obecne w innych regionach i tylko czekają okazji, by zacząć działania” – uważa afrykański purpurat. Widzi on też potrzebę dialogu. Chodzi nie tyle o dialog Kościoła katolickiego z islamem. Zdaniem kardynała islam jako system nie istnieje, ale są tylko osoby wyznające wiarę Mahometa. Katolicy muszą zatem prowadzić w Afryce dialog z poszczególnymi muzułmanami, by dojść tam do jakiejś formy współistnienia – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

«« | « | 1 | » | »»