Nie będzie procesu za brodatego Mickey

Egipski sąd odrzucił w sobotę pozew, wniesiony przez ultrakonserwatywnego islamistę przeciwko znanemu miliarderowi i politykowi, który zamieścił na Twitterze satyryczny rysunek przedstawiający brodatą Myszkę Miki oraz Minnie z twarzą za islamską zasłoną.

Sędzia uznał, że powód, zarzucający Naguibowi Sawirisowi obrazę islamu, nie poniósł żadnej osobistej szkody z powodu tego satyrycznego rysunku. Kilka dni wcześniej inny sąd również oddalił podobny pozew przeciwko Sawirisowi.

Rysunek ukazał się na Twitterze w czerwcu zeszłego roku i wywołał oburzenie islamistów, zwłaszcza ultrakonserwatywnych salafitów, ponieważ na owym rysunku Myszka Miki była odziana w ich tradycyjną szatę.

Sawiris przeprosił wtedy publicznie, podkreślając, że chodziło przecież tylko o żart, ale przeprosiny nie wystarczyły. Salafici wezwali do bojkotu firmy telekomunikacyjnej Sawirisa i jego innych biznesów, a ostatecznie pewien prawnik z partii salafitów złożył na niego formalną skargę, zarzucając mu bluźnierstwo i obrazę islamu

Sawiris jest koptyjskim chrześcijaninem i założycielem liberalnej Partii Wolnych Egipcjan.

Sawiris z ulgą przyjął decyzje sądów i napisał na Twitterze: "Gratulacje dla otwartego, wolnego i uśmiechniętego Egiptu, który szanuje wszystkie religie".(PAP)

az/ kar/

10920437

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.