Islamiści niszczą grobowce

Sprzymierzeni z Al-Kaidą malijscy islamiści niszczą zabytkowe grobowce świętych w Timbuktu - poinformował w sobotę Reuters. UNESCO umieściło Timbuktu na liście zagrożonych pomników Światowego Dziedzictwa Ludzkości.

Uzbrojeni w broń maszynową i kilofy dżihadyści zaczęli burzyć grobowce świętych w obecności miejscowej ludności - pisze Reuters, powołując się na naocznych świadków wydarzeń. "Całkowicie zniszczyli mauzoleum Sidi Mahmuda (Ben Amara) i dwa dalsze. Zapowiedzieli, że (...) zniszczą w ciągu dnia wszystkie mauzolea, a jest ich 16" - powiedział agencji malijski dziennikarz Yeya Tandina.

Wzorem afgańskich talibów, którzy zburzyli wykute w skałach pomniki Buddy, tuarescy dżihadyści i wspierający ich bojownicy z afrykańskiej filii Al-Kaidy zamierzają zniszczyć w Timbuktu tamtejsze starożytne manuskrypty i grobowce świętych. Od wiosny Timbuktu jest stolicą dżihadystów sprzymierzonych z afrykańską filią Al-Kaidy. Do pierwszych aktów wandalizmu doszło już na początku maja.

Mauzolea sufickich świętych (jest ich ponad 300), a także meczety, kamienice i tysiące zgromadzonych w mieście manuskryptów zostały w 1988 roku uznane przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Dżihadyści z Sahary uznali grobowce i manuskrypty ze świętokradcze i zapowiedzieli, że zniszczą je jeden po drugim.

Komitet UNESCO zaaprobował w tym tygodniu wniosek malijskiego rządu o umieszczenie Timbuktu na liście zagrożonych zabytków.

Wzniesione w XI i XII wieku nad brzegiem Nigru, Timbuktu było stolicą dawnego imperium Mali i położoną na skrzyżowaniu karawanowych szlaków saharyjską metropolią intelektualną i kupiecką, sławną z bogactwa, wielkich imamów i uczonych ulemów. Uniwersytet Sankore uważany był za najważniejszą uczelnię w całym regionie, a meczety Dżingarejber, Sankore i Sidi Jahja za najwspanialsze na Saharze.

W marcu 2001 r. afgańscy talibowie wysadzili w powietrze wykute w skałach Bamjanu posągi Buddy, również uznane przez UNESCO za pomniki Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Dla talibów były jednak obrazą islamu, podobnie jak wszystkie pomniki i obrazy, przedstawiające ludzkie postacie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.