Wiara raelian

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu uznał w piątek, że Szwajcaria nie pogwałciła prawa do wolności słowa zakazując plakatowania sekcie raelian. Prawomocny wyrok potwierdził wstępną decyzję.

Raelianie to sekta "ufologiczna" zarejestrowana na początku lat 70. przez francuskiego dziennikarza sportowego Claude'a Vorilhona, który nazwał się Raelem. Przyjmują istnienie pozaziemskiej cywilizacji o nazwie Elohim, która 25 tys. lat temu miała stworzyć ludzkość i przysyła na Ziemię proroków, w tym Mojżesza, Buddę, Jezusa.

W 2001 roku szwajcarskim raelianom policja w Neuchatel zakazała rozlepiania plakatów z numerem telefonu i adresem internetowym sekty. Chociaż w innych kantonach władze nie zakazały takiej kampanii reklamowej, w Neuchatel powołano się na działalność sekty sprzeczną z porządkiem publicznym.

Władze wskazały, że raelianie opowiadają się za klonowaniem ludzi i "geniokracją"- systemem politycznym, w którym prawa wyborcze przysługiwałyby jedynie ludziom o wyższym od przeciętnego ilorazie inteligencji: prawo do głosowania uzyskiwaliby ci, których poziom inteligencji jest wyższy o 10 proc. od przeciętnej, a prawo do kandydowania jedynie tym, których poziom jest wyższy o 50 proc. od przeciętnej. Wskazano również na dwuznaczne traktowanie przez sektę pedofilii.

Zakaz plakatowania potwierdziły sądy szwajcarskie, aż po trybunał federalny. W styczniu 2011 roku Trybunał w Strasburgu odrzucił apelację raelian, którzy odwołali się następnie do Wielkiej Izby, najwyższego autorytet ETPCz.

W styczniu adwokat raelian argumentował, że samo w sobie opowiadanie się za klonowaniem nie jest nielegalne i wyrażał ubolewanie z powodu "sądu" w sprawie pedofilii. Według niego decyzje szwajcarskich władz były sprzeczne w sobie, skoro zakazano plakatowania, a nie wydano zakazu działalności samej sekty i jej stron internetowych.

W piątek Wielka Izba uznała dziewięcioma głosami przy sprzeciwie ośmiu, że wolność słowa raelian nie została pogwałcona. Według Izby Szwajcaria "nie przekroczyła szerokiego marginesu uznaniowego", a przesłanki decyzji podjętej przez władze Neuchatel były "istotne i wystarczające". Ponadto Izba oceniła, że restrykcje, z jakimi spotkali się raelianie były "ograniczone do samego plakatowania w miejscach publicznych, co pozwalało stowarzyszeniu na wykorzystanie innych kanałów" przekazu i reklamy.

Raelianie twierdzą, że mają kilkadziesiąt milionów członków na świecie. Głoszą zniesienie instytucji rodziny jako "bezwartościowej" i "niewolniczej", wierzą w specyficznie pojmowaną nieśmiertelność: możliwość przekazania umysłu i osobowości klonowi, przy założeniu, iż klon i oryginał nie będą żyły w tym samym czasie. Według internetowego anonsu wraz z grupą inwestorów założyli na Bahamach firmę Valiant Venture (Clonaid), która miała zająć się klonowaniem i oferować homoseksualistom i bezpłodnym parom dziecko z klonowania DNA partnera.

Członkiem ruchu zostaje się po przekazaniu planu swojego kodu genetycznego. Raelianie nowych członków zdobywają głównie w kręgach zwolenników UFO poprzez organizowanie wykładów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • nirs
  14.07.2012 10:05
  "Ja się pytam! Dlaczego jeszcze nie ma nabożeństw ekumenicznych z tym wyznaniem?"
 • gut
  14.07.2012 13:05
  Fajna wiadomość. :) Ale przecież to II wojna światowa a precyzyjne mówiąc naziści przyczynili się do takiego zjawiska jakim są sekty ufologiczne. Wiadomo, że UFO to nie dzieło kosmitów a hitlerowców więc statki-dyski są dziełem rąk ludzkich np. "Projekt Chronos". A kosmici - małe ludzki o dużych głowach z dużymi oczami nazywani "szarakami" to nie kosmici tylko dzieci i dorośli nad którymi hitlerowcy prowadzili eksperymenty genetyczne - miniaturyzacja w okolicy w obozie Gross-rosen, Riese.USA I sowiecka Rosja przejęła te badania i a niczego nieświadome społeczeństwa myśleli i myślą do dziś, że to obcy. A popkultura to jeszcze wzmocniła.
 • OSĄD
  16.07.2012 23:01
  a jednak wyrok Trybunału mnie zmartwił- 9:8 ? Tylko jednym głosem?
 • Raelianin
  23.07.2012 12:50
  Coś za bardzo władze boją się poddać testom na inteligencję. Czyżby się bali wyników?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.