"Ośmieszymy się jako Naród"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel skrytykowała na posiedzeniu władz partii CDU niedawny wyrok kolońskiego sądu, uznający obrzezanie chłopców za karalne uszkodzenie ciała - informuje w poniedziałek w internetowym wydaniu dziennik "Financial Times Deutschland".

"Nie chcę, by Niemcy były jedynym krajem na świecie, w którym Żydzi nie mogą przeprowadzać swoich obrzędów. W przeciwnym razie ośmieszymy się jako naród" - miała powiedzieć Merkel według relacji rozmówców dziennika.

Także niemiecka minister ds. rodziny Kristina Schroeder opowiedziała się w poniedziałek za uregulowaniem kwestii obrzezania. "Życie żydowskie i muzułmańskie w Niemczech nie może stać się niemożliwe" - oświadczyła Schroeder. Jej zdaniem ewentualne nowe przepisy musiałyby kierować się zarówno wolnością religijną, jak i dobrem dzieci, dlatego powinny regulować sprawy znieczulenia. Schroeder oświadczyła, że nie zaakceptuje żadnej regulacji, która dopuszczałaby obrzezanie dziewczynek.

Na razie nie pojawiła się konkretna propozycja rozwiązań prawnych w sprawie obrzezania. Szef frakcji chadeckiej w Bundestagu Volker Kauder zasugerował jedynie, by parlament uchwalił rezolucję w tej sprawie, co po kontrowersyjnym wyroku sądu w Kolonii dałoby poczucie pewności zarówno muzułmańskim i żydowskim rodzicom, którzy chcieliby poddać swych synów obrzezaniu, jak również lekarzom, przeprowadzającym te zabiegi.

W wydanym pod koniec czerwca orzeczeniu sędziowie w Kolonii zakazali poddawania dzieci obrzezaniu, argumentując, że taki zabieg powoduje trwałe i nieodwracalne okaleczenie dziecka. "Zabieg narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej" - uzasadnił sąd. Uznał, że o poddaniu się obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletności.

Wyrok dotyczył sprawy czteroletniego muzułmańskiego chłopca, który po obrzezaniu zaczął krwawić i został zawieziony przez matkę do szpitala. O przypadku dowiedziała się prokuratura, która uznała zabieg za nielegalny i sporządziła akt oskarżenia. Lekarz został uniewinniony, ponieważ - jak stwierdzili sędziowie - działał w przekonaniu, że postępuje słusznie.

Orzeczenie nie jest wiążące dla innych sądów, ale wywołał oburzenie wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej w Niemczech, jak również został skrytykowany przez Kościół katolicki. W zeszły czwartek Europejska Konferencja Rabinów ostrzegła, że zakaz obrzezania byłby fundamentalnym problemem dla dalszej egzystencji żydowskiej wspólnoty w Niemczech.

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  16.07.2012 20:09
  PFFFFF jak to dobrze, że ktoś z władz się wypowiedział w tej sprawie - kuriozalnej.
 • Adam2
  16.07.2012 22:05
  I słusznie.

  W sprawie Jugendamtów również.
 • Synek
  17.07.2012 12:59

  Miała powiedzieć, cytuję:
  "Nie chcę, by Niemcy były jedynym krajem na świecie, w którym Żydzi nie mogą przeprowadzać swoich obrzędów. W przeciwnym razie ośmieszymy się jako naród"
  Otóż dużo na ten temat czytałem, przysłuchiwałem się dyskusjom itd...itp..., co mnie skłania, że lepiej by było, gdyby milczała...ale co ma robić przed natretnymi dziennikarzami ???
  Za to OSMIESZANIE już tam oberwała swoje od czytelników...
  np.:
  Tak, pani Merkel „Ośmieszamy się jako naród” - no to lepiej bądźmy narodem okaleczającym dzieci.
  (Merkel: "Wir machen uns zur Komikernation" ja Frau Merkel, dann machen wir uns doch lieber zur Kinderschänder-Nation.)
  Inny:
  „Narodem błaznów są Niemcy dzięki partiom politycznym CDU/CSU/SPD/Zieloni/FDP"
  („Eine Komikernation ist Deutschland dank der Einheitspartei CDU/CSU/SPD/Grüne/FDP....)
  Inny:
  „Jak silne (wpływowe) jest to żydowskie Lobby, widać w tym, jak Pani Kanclerz ujmuje się za prawem do żydowskiego rytuału, natomiast o islamie nawet nie wspomni.”
  („Wie stark das jüdische Lobby erkennt man daran das die Kanzlerin sich für das Ritualrecht von Juden ausspricht und die das İslam nichtmals erwahnt.”)

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.