Świętokrzyski Sztetl

Ponad 150 gości z izraelskiej Hajfy odwiedzi we wtorek Ośrodek Edukacyjno - Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku. Dwoje z nich przekaże rodzinne pamiątki do powstającego tam interaktywnego muzeum, które ma stać się ważnym punktem programu żydowskich wycieczek do Polski.

Jak poinformowała PAP kierownik Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl", Agnieszka Dziarmaga, to największa grupa turystów z Izraela, która odwiedzi w tym roku Chmielnik.

"Tym razem będą to pracownicy firmy Elbit Systems z Hajfy, która od lat 60-tych XX wieku produkuje samoloty Hermes oraz elektronikę obronną i roboty bezzałogowe. Wśród spodziewanych gości są dwie osoby, które odnalazły swe korzenie w Chmielniku. Zamierzają przekazać nam pamiątki rodzinne do muzeum, które będzie otwarte w przy dostosowywanej do tego celu synagodze" - zapowiada Agnieszka Dziarmaga.

Goście zwiedzą we wtorek cmentarz żydowski, odrestaurowany staraniem rodziny Kalisz z Hajfy oraz dzięki nakładom gminy Chmielnik. Planują panel dyskusyjny i zwiedzanie chmielnickiej synagogi z XVIII wieku. Od wiosny 2013 roku będzie w niej czynne interaktywne muzeum, będące centrum wiedzy o sztetlach regionu, z jedyną na świecie szklaną bimą, czyli miejscem gdzie dawniej odczytywano Torę. Wizyta w chmielnickim muzeum - dzięki multimedialnym mapom, panelom dotykowym, szybom holograficznym, przestrzennemu dźwiękowi - ma być swoistą wędrówką przez historię obu kultur, polskiej i żydowskiej.

Powstający ośrodek jest adresowany przede wszystkim do młodzieży szkolnej w różnym wieku, studenckiej i środowisk żydowskich, związanych korzeniami z Kielecczyzną oraz z innymi regionami Polski.

«« | « | 1 | » | »»