Kryzys gospodarczy, prawa człowieka, wolność religijna, dialog ekumeniczny i religijny – to tematy, które podejmuje Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Protestanckich Europy (CCPE). Reprezentanci ponad stu luterańskich, reformowanych, metodystycznych i innych wspólnot odwołujących się do reformacji obradują w dniach 20-26 września we Florencji.
„Europa przechodzi dogłębny kryzys tożsamości – stwierdził na rozpoczęcie obrad przewodniczący Wspólnoty, pastor Thomas Wipf. – W tym kontekście Kościoły protestanckie pragną przyczynić się do promowania sprawiedliwości i budowania solidarnej przyszłości”.
Jednym z głównych tematów debaty jest ekumenizm i jego protestancka wizja streszczona w formule „jedności pojednanej różnorodności”. Dialog na tym polu prowadzony jest zwłaszcza z anglikanami, baptystami i prawosławnymi, m.in. gdy chodzi o wzajemne uznawanie chrztu.
Z kolei w relacjach z katolikami zapowiedziano rozpoczęcie w lutym przyszłego roku serii spotkań z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan na temat pojmowania Kościoła. Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Protestanckich Europy dyskutuje także nad wyzwaniem, jakim jest migrowanie wiernych na terenie Starego Kontynentu, oraz nad społecznym miejscem wspólnot stanowiących mniejszość w krajach takich, jak Włochy.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…