Pod hasłem "W domu" rozpoczyna się w czwartek tegoroczna, szósta edycja olsztyńskich Dni Kultury Żydowskiej. W programie są wykłady, wystawy, warsztaty i pokazy kina izraelskiego. Imprezę organizują Fundacja Borussia i Stowarzyszenia B'Jachat z Olsztyna.
"Tegoroczne hasło przewodnie +W domu+ ma z jednej strony nawiązywać do tego, że Żydzi mieszkali przed wojną na Warmii i Mazurach, ale już ich nie ma. Chcemy przypominać o tym, że tu był też ich dom, w symboliczny sposób chcemy tworzyć z nimi wspólnotę kulturową. Z drugiej strony nawiązujemy do najważniejszego i najcenniejszego pożydowskiego zabytku Olsztyna, tzw. Domu Mendelsohna, który właśnie jest remontowany" - powiedziała PAP prezes Fundacji Borussia Kornelia Kurowska.
Dom Mendelsohna to dawny żydowski dom przedpogrzebowy, który zaprojektował światowej sławy architekt żydowskiego pochodzenia, urodzony w przedwojennym Olsztynie (Allenstein) Erich Mendelsohn. Domem tym od kilku lat opiekuje się Borussia, która chce w nim utworzyć miejsce spotkań, dialogu kulturowego.
Przygotowując się do Dni Kultury Żydowskiej uczniowie liceum plastycznego w Olsztynie posprzątali w środę leżący przy domu Mendelsohna cmentarz; nie ma po nim widocznych śladów, macewy zabrano przed laty m.in. do umocnienia skarp nad rzeką.
W ramach tegorocznych Dni Kultury Żydowskiej zaplanowano m.in. wykłady o życiu Żydów, w tym prelekcję o tradycyjnych i nietradycyjnych modlitwach kobiet żydowskich, warsztaty kulinarne, warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, a także szereg pokazów kina żydowskiego.
"Mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednią i ciekawa formę poznania kultury i tradycji żydowskiej" - powiedziała Kurowska.
Olsztyńska Borussia od kilkunastu lat prowadzi działania edukacyjne i artystyczne, które ukazują wielokulturowość regionu. Stowarzyszenie B'Jachat prowadzi działania edukacyjne związane z żydowską kulturą, sztuką, tradycją.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…