Egipt: Zaprzestać dyskryminacji

Koptyjski papież Aleksandrii domaga się od prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego i jego rządu położenia kresu dyskryminacji chrześcijan.

Żądanie podjęcia konkretnych kroków przeciw przemocy ze względów religijnych patriarcha Teodor (Tawadros) II wysunął w wywiadzie opublikowanym na łamach oficjalnego egipskiego dziennika Al Ahram z 27 kwietnia.

Zwierzchnik prawosławnych Koptów przypomniał ataki, w których tylko w ostatnim miesiącu zginęło siedmiu chrześcijan. Skrytykował też władze państwowe, które wprawdzie złożyły kondolencje, ale to zdaniem Teodora nie wystarcza. Winny one zapewnić równość wszystkim obywatelom, bo Koptowie należą do tkanki społecznej i do historii Egiptu tak samo jak tamtejsi muzułmanie. Tymczasem są dyskryminowani. Nie pozwala im się na budowę kościołów, nie dopuszcza do wyższych stanowisk w państwie i w przedsiębiorstwach. Patriarcha Aleksandrii zwrócił uwagę, że taka sytuacja coraz częściej skłania koptyjskich chrześcijan do emigracji z Egiptu.

W przyszłym miesiącu patriarcha chce odwiedzić Papieża Franciszka. 40 lat temu, w maju 1973 r., jego poprzednik Szenuda III spotkał się w Rzymie z Pawłem VI i podpisał z nim ważny dokument ekumeniczny: wspólną deklarację chrystologiczną. Jak poinformował koptyjski patriarchat Aleksandrii, Teodor ma być w Watykanie 11 maja.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.