Koptyjski papież Aleksandrii domaga się od prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego i jego rządu położenia kresu dyskryminacji chrześcijan.
Żądanie podjęcia konkretnych kroków przeciw przemocy ze względów religijnych patriarcha Teodor (Tawadros) II wysunął w wywiadzie opublikowanym na łamach oficjalnego egipskiego dziennika Al Ahram z 27 kwietnia.
Zwierzchnik prawosławnych Koptów przypomniał ataki, w których tylko w ostatnim miesiącu zginęło siedmiu chrześcijan. Skrytykował też władze państwowe, które wprawdzie złożyły kondolencje, ale to zdaniem Teodora nie wystarcza. Winny one zapewnić równość wszystkim obywatelom, bo Koptowie należą do tkanki społecznej i do historii Egiptu tak samo jak tamtejsi muzułmanie. Tymczasem są dyskryminowani. Nie pozwala im się na budowę kościołów, nie dopuszcza do wyższych stanowisk w państwie i w przedsiębiorstwach. Patriarcha Aleksandrii zwrócił uwagę, że taka sytuacja coraz częściej skłania koptyjskich chrześcijan do emigracji z Egiptu.
W przyszłym miesiącu patriarcha chce odwiedzić Papieża Franciszka. 40 lat temu, w maju 1973 r., jego poprzednik Szenuda III spotkał się w Rzymie z Pawłem VI i podpisał z nim ważny dokument ekumeniczny: wspólną deklarację chrystologiczną. Jak poinformował koptyjski patriarchat Aleksandrii, Teodor ma być w Watykanie 11 maja.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…