Moskwa w objęciach islamu

Setki tysięcy muzułmanów świętowało zakończenie Ramadanu w Moskwie.

Z roku na rok wzrasta liczna wyznawców islamu, którzy wychodzą na ulice Moskwy w czasie swych największych świąt religijnych. Podobnie było także w końcu lipca, gdy wokół sześciu niewielkich meczetów w Moskwie oraz w rejonie podmoskiewskim w święto Bajram, które kończy okres postu Ramadan, modliło się ok. 230 tys. muzułmanów. W niektórych rejonach, ze względu na to, że dziesiątki tysiące modlących się od rana rozłożyło na ulicach i placach dywaniki do modlitwy, na kilka godzin zatrzymano ruch uliczny.

Miejscowi muzułmanie od dawna domagają się prawa do budowy nowych meczetów w centrum Moskwy. Władze wydają zezwolenia na ich budowę jednak nie w centrum, ale w miastach położonych w rejonie podmoskiewskim. Muzułmanami w Moskwie są najczęściej przybysze z krajów Azji Środkowej, którzy przyjeżdżają do stolicy Rosji w poszukiwaniu pracy. Sporo wśród nich jest także mieszkańców Kaukazu. Według różnych szacunków w Moskwie mieszka obecnie ponad milion muzułmanów. Zatrudnieni są głównie na budowach, w przemyśle oraz w handlu.

Także w Petersburgu podczas święta Bajram tysiące muzułmanów modliło się na ulicach miasta. Według szacunków milicji było ich ok. 42 tys.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.