Medyna buduje miasteczko dla pielgrzymów

W świętym dla muzułmanów mieście Medynie w Arabii Saudyjskiej rozpoczęto pierwszą fazę budowy miasta pielgrzymów.

Na powierzchni 1,6 kilometrów kwadratowych powstanie sto wieżowców mieszkalnych i handlowych dla 120 tysięcy ludzi, poinformował dziennik „Saudi Gazette” 8 października.Według saudyjskiego ministerstwa finansów ogólny koszt tego wielkiego projektu wyniesie - w przeliczeniu - około 10,5 miliardów euro.

W King Abdullah City, położonym o około trzech kilometrów od meczetu Proroka w drugim po Mekce świętym mieście islamu, obok licznych restauracji, kawiarni i ośrodków obsługi ruchu pielgrzymkowego, zaplanowany jest szpital na 400 łóżek oraz meczet dla 15 tysięcy wiernych. Powstanie też 30 hoteli – w większości cztero- i pięciogwiazdkowe, które zaoferują gościom salony dla VIP-ów, a także apartamenty dla dużych rodzin.

„Saudi Gazette” przytacza opinię przewodniczącego Izby Handlowej i Finansowej Medyny, Muhammada Al-Khtrawee, że to przedsięwzięcie ma na celu odciążyć centrum wokół meczetu Proroka. Saudyjski finansista powiedział, że King Abdullah City będzie gotowe za dwa lata, a jego budowę finansuje król Abdullah, 88-letni władca Arabii Saudyjskiej i stróż miejsc świętych Mekki i Medyny.

«« | « | 1 | » | »»