Prześladowania religijne gwałcą prawa czlowieka

Mimo podejmowanych wysiłków licznych instytucji i organizacji międzynarodowych wiele mniejszości religijnych na świecie jest prześladowanych za wiarę - alarmuje abp Auza.

Ponawiane wciąż przez Papieża Franciszka apele o mobilizację sumień rządzących wobec losu prześladowanych chrześcijan i innych mniejszości religijnych przypomniał na forum ONZ abp Bernardito Auza. Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji wziął udział w specjalnym sympozjum zorganizowanym przez jej Radę Gospodarczą i Społeczną. Tematem była właśnie ochrona praw mniejszości religijnych na całym świecie.

Watykański dyplomata podkreślił, że sympozjum jest formą odpowiedzi na wspomniane apele Ojca Świętego w chwili, gdy mimo podejmowanych wysiłków licznych instytucji i organizacji międzynarodowych wiele mniejszości religijnych na świecie znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Wskazał tu zwłaszcza na mniejszości etniczne i religijne, w tym wspólnoty chrześcijańskie, prześladowane przez tzw. Państwo Islamskie w północnym Iraku. Nietolerancja i popełniane tam brutalne czyny pokazują bowiem, że wypaczenie religii może wyrządzić ogromne szkody także jej samej, a nie tylko ludziom.

Hierarcha zaznaczył, że nie wystarczy obserwować tego typu przejawy przemocy wobec mniejszości etnicznych i religijnych. Trzeba je potępić jako rażące naruszenie podstawowych praw człowieka. „Stolica Apostolska wzywa właściwe organy Narodów Zjednoczonych do działania, aby zapobiec nowej masakrze bezbronnych mniejszości religijnych i etnicznych. Idąc po tej linii Narody Zjednoczone powinny poszerzyć międzynarodowe ramy prawne, by wielostronnie wziąć odpowiedzialność za ochronę ludności przed ludobójstwem, zbrodniami wojennymi, czystkami etnicznymi, zbrodniami przeciwko ludzkości i wszelkimi formami niesprawiedliwej agresji” – wskazał abp Auza.

Watykański dyplomata przypomniał, że poszanowanie wolności religijnej musi wykraczać poza zwykłą tolerancję. Jednoznacznie potwierdza to Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i inne ważne dokumenty międzynarodowe. Wskazują one, że każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii. Prawo to obejmuje także swobodę zmiany religii oraz wyrażania jej na zewnątrz tak indywidualnie, jak i publicznie.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.