Już po raz 18. w polskich diecezjach obchodzony będzie Dzień Judaizmu. Jego centralne obchody odbędą się 15 stycznia na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, w której znajduje się były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.
Uczestnicy wieczoru wysłuchają Psalmu 34 oraz chrześcijańskiego i żydowskiego komentarza, które wygłoszą: ks. Grzegorz Michalczyk i rabin Stas Wojciechowicz. Zaplanowano tez dwa wykłady: Konstantego Geberta, pt. „Człowiek wiary jako źródło trwogi. Fundamentalizmy i ich konsekwencje” i ks. Jacka Prusaka SJ – „Wiara jako źródło trwogi, trwoga jako źródło wiary”.
Gościem specjalnym będzie Piotr Matywiecki, poeta i krytyk literacki. Tło artystyczne zapewni Jorgos Skolias.
Poznań
Nabożeństwo biblijne z udziałem chrześcijan i Żydów, promocja najnowszej książki abp. Stanisława Gądeckiego pt. „Dzieci jednego Boga”, zawierającej przesłania na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w latach 1998-2014, koncerty muzyki żydowskiej i klezmerskiej oraz prezentacja twórczości Romana Brandstaettera złożą się na obchody XVIII Dnia Judaizmu. Poznańskie obchody rozpoczął 9 stycznia musical „Skrzypek na dachu”, prezentowany wieczorem w Tetrze Muzycznym w Poznaniu.
− W stolicy Wielkopolski – wzorem lat minionych – obchody Dnia Judaizmu zaplanowaliśmy na kilka dni. W centrum wydarzeń będzie nabożeństwo biblijne, które odbędzie się 15 stycznia, w kościele pw. św. Wojciecha, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego z udziałem katolików, chrześcijan z różnych Kościołów oraz Żydów − powiedział KAI ks. Jerzy Stranz z Referatu ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej. Komentarze biblijne wygłoszą Jakoob Ben Nistell, reprezentujący poznańską gminę żydowską, oraz metropolita poznański.
W ramach obchodów XVIII Dnia Judaizmu w Poznaniu będzie miała też miejsce promocja najnowszej książki abp. Stanisława Gądeckiego: „Dzieci jednego Boga”, zawierającej przesłania na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w latach 1998-2014. Prezentacji książki zaplanowanej na 13 stycznia w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich towarzyszyć będzie rozmowa z wieloletnim przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, którą poprowadzi dr Cezary Kościelniak. − Będziemy rozważać, jak razem żyć – nie tyle tolerując jedni drugich w sposób bezosobowy, ile raczej w duchu odpowiedzialności i prawdy, troszcząc się o siebie nawzajem. Jak, w imię wspólnego dobra i posłuszeństwa jednemu Bogu, Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba, na drodze otwartości i zaufania odnajdywać nowe myśli, postawy i słowa, które mają być zwiastunami tego, co przed nami − podkreśla przewodniczący Stowarzyszenia COEXIST. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert muzyki żydowskiej i klezmerskiej w wykonaniu aktorki Doroty Abbe i Trio Taklamakan.
10 stycznia, w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w ramach Krakowskiego Salonu Poezji, wybitny aktor Aleksander Machalica zaprezentuje poezję Romana Brandstaettera.
Poznańskim obchodom towarzyszyć też będą wystawy poświęcone świętom w kalendarzu żydowskim w Bibliotece Raczyńskich i Ziemi Świętej w Muzeum Archidiecezjalnym.
Organizatorzy XVIII Dnia Judaizmu w Poznaniu przygotowali warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej poświęcone tradycjom i obyczajom żydowskim - na podstawie projektu edukacyjnego: „Przez wspólną historię – ku przyszłości”. W ramach programu edukacyjnego odbędzie się też prezentacja historycznej książki pt. „Fira” opowiadającej o nieistniejącym już świecie poznańskich Żydów.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…