Kard. Parolin o przemocy stosowanej w imię Boga

Wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania, przed jakimi stają kraje basenu Morza Śródziemnego, przypomniał kard. Pietro Parolin w przesłaniu na 9. Zgromadzenie Parlamentarne tego regionu.

  Tomasz Gołąb /Foto Gość kard. Pietro Parolin
Obraduje ono w 2-4 lutego w Monako, a Stolica Apostolska została tam zaproszona jako obserwator.

Wśród wspomnianych wyzwań watykański sekretarz stanu wymienił niestabilność polityczną w Libii, masowe migracje z północnej Afryki do Europy oraz wojnę domową w Syrii. W kontekście wydarzeń na Bliskim Wschodzie kard. Parolin przypomniał dramatyczne skutki islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu. Cierpią z tego powodu zwłaszcza mniejszości chrześcijańskie, w które wymierzona jest przemoc stosowana w imię Boga.

Mimo tych bolączek watykański sekretarz stanu wyraził nadzieję, że region śródziemnomorski może być na powrót miejscem spotkania cywilizacji i kultur, jakim był przez wieki. Trzeba jednak otworzyć się na innych, do czego wciąż nawołuje Papież, postulując stworzenie „kultury spotkania”. Mogą w niej partycypować także różne religie i wyznania, czego przykład Franciszek dostrzegł w Albanii, gdzie pokojowo współistnieją muzułmanie, prawosławni i katolicy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.