Kard. Filoni w Iraku - to była pielgrzymka

Przez cały Wielki Tydzień papieski wysłannik odwiedzał irackich chrześcijan, w szczególności tych, którzy zostali zmuszeni przez Państwo Islamskie do ucieczki ze swych domów.

Chrześcijanie w Iraku czekają na przyjazd papieża – powiedział po powrocie z Bliskiego Wschodu. Zaraz po powrocie odwiedził Franciszka i opowiadał mu o swoich doświadczeniach. Swą podróż nazwał pielgrzymką. „Wydarzenia Wielkiego Tygodnia pozwalały mi bowiem zobaczyć, jak bardzo podobne są cierpienia tych naszych braci do tajemnicy Męki Chrystusa” – mówi kard. Filoni.

„Papież przywiązywał wielką wagę do tego aspektu mojej podróży – powiedział Radiu Watykańskiemu prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. – Interesowały go też oczywiście jej poszczególne etapy. Chciał wiedzieć, co widziałem, czego byłem świadkiem, w jakich sytuacjach się znalazłem. Papież słuchał, pytał, chciał wyrobić sobie opinię na temat faktycznego położenia, w jakim znajdują się tysiące uchodźców, nie tylko chrześcijańskich. Mogę powiedzieć, że wielkie wrażeniu wywarło na papieżu heroiczne życie tych ludzi w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy. Tak wiele muszą wycierpieć. Pomyślmy o wszystkich trudnościach i ograniczeniach, o braku przestrzeni życiowej, o tym, że z konieczności dzielą z innymi codzienne życie i wszystko, co jest niezbędne do życia. Pomyślmy o warunkach, w jakich znajdują się dzieci, chorzy, starcy. Ten aspekt humanitarny, obok duchowego, bardzo papieża interesował”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.