Dwaj Żydzi oskarżeni o podpalenie kościoła

Dwóch żydowskich ekstremistów, jak określiły ich władze, zostało w środę oskarżonych o podpalenie kościoła w Tabdze, w miejscu, gdzie miało dojść do opisanego w Ewangeliach cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb dla 5 tys. wiernych.

W oświadczeniu izraelska agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet napisała, że podejrzani, mężczyźni w wieku 19 i 20 lat, którzy w sądzie pojawili się w jarmułkach, są zwolennikami "ideologii ekstremistycznej", uznającej, że "jedynie ktoś, kto walczy z chrześcijaństwem, (...) może nazywać się Żydem".

Katolicki kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze nad Jeziorem Tyberiadzkim (Genezaret) został poważnie uszkodzony przez pożar z nocy 17 na 18 czerwca. Za podpaleniem przemawiało to, że na ścianie ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący "oddawanie czci fałszywym bogom".

Pozostający pod opieką benedyktynów kościół przy szlaku łączącym Galileę z Damaszkiem zbudowano w latach 80. XX wieku na pozostałościach świątyń z IV i V wieku. Z pożaru, który zniszczył dach, ocalała odrestaurowana posadzka z V wieku ze słynną mozaiką przedstawiającą kosz z bochenkami chleba i dwie ryby. Ułożono ją przed ołtarzem, gdzie położono obrobioną i zmniejszoną skałę, przy której - jak mówi tradycja - Jezus dokonał cudownego rozmnożenia pokarmu.

Tabga, cel pielgrzymkowy chrześcijan, to dolina na wysokości ok. 210 m p.p.m. na północno-zachodnim brzegu jeziora Genezaret. Obok cudu bochenków tradycja umiejscawia tam Kazanie na Górze oraz ukazanie się apostołom zmartwychwstałego Jezusa i przekazanie władzy Piotrowi. Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb odwiedza codziennie 5 tys. pielgrzymów.

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu. Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka, od 2009 roku w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do 43 motywowanych nienawiścią ataków na kościoły, klasztory i meczety.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  29.07.2015 17:18
  No proszę! A mówią,że najgorszymi nienawistnikami są polscy katolicy!
  Będzie jakieś oburzenie?
  Oczywiście że nie. Przecież chrześcijanom, a katolikom w szczególności można wszystko.
 • Yanosh
  29.07.2015 18:01
  NIE mogę sobie WYOBRAZIĆ akcji w Polsce i na całym na powiedzenie przed Polaka: "prawdziwym Polakiem jest ten, kto zaatakuje Żyda".
 • ble
  29.07.2015 18:33
  Biedne ofiarne izraelskie baranki, które zamieniły się w bodące kozły. Żydzi zawsze wpadają w skrajności, najpierw sami bez opamiętania tępią i nienawidzą, a potem gdy dostają lanie to głoszą światu, że są niewinnymi ofiarami. Tyle tysiąc leci i niczego się nie nauczyli. Wciąż to samo. Cudza ziemia / bez ziemi, cudza ziemia / bez ziemi. Cudza... teraz zbliża się czas, że znów mogą być bez ziemi. Tak zaiste ten naród został wybrany do wiecznej tułaczki, bo jak tylko na chwilę osiądzie to zawsze włazi w szkodę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.