Nepal: zamach na kościół protestancki

Kilka godzin po głosowaniu nad nową konstytucją Nepalu, która zacznie obowiązywać 20 września, doszło do zamachu bombowego na jeden z kościołów protestanckich w Khajuragachi na wschodzie kraju.

Od eksplozji trzech bomb zostało rannych kilku policjantów, są także poważne szkody materialne. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych. Jak do tej pory żadna organizacja nie przyznała się do tego ataku.

Nowa konstytucja Nepalu potwierdza m.in. przyjętą w 2007 r. świeckość państwa. Nie zostały tym samym uwzględnione w parlamentarnych głosowaniach propozycje, by znalazł się w niej zapis, iż kraj należy do „narodu hinduistycznego”. Deklarowana w ustawie zasadniczej świeckość państwa została przychylnie przyjęta przez katolików oraz inne mniejszości religijne i etniczne. Niestety spowodowała również ostre protesty niektórych grup hinduistycznych nacjonalistów. Wydaje się, że za zamachem na kościół protestancki mogą stać właśnie tego typu ugrupowania.

Dzień wcześniej bomby eksplodowały także w dwóch innych chrześcijańskich kościołach w Surunga na wschodzie kraju. Na szczęście także i tam obyło się bez ofiar.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.