Kilka godzin po głosowaniu nad nową konstytucją Nepalu, która zacznie obowiązywać 20 września, doszło do zamachu bombowego na jeden z kościołów protestanckich w Khajuragachi na wschodzie kraju.
Od eksplozji trzech bomb zostało rannych kilku policjantów, są także poważne szkody materialne. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych. Jak do tej pory żadna organizacja nie przyznała się do tego ataku.
Nowa konstytucja Nepalu potwierdza m.in. przyjętą w 2007 r. świeckość państwa. Nie zostały tym samym uwzględnione w parlamentarnych głosowaniach propozycje, by znalazł się w niej zapis, iż kraj należy do „narodu hinduistycznego”. Deklarowana w ustawie zasadniczej świeckość państwa została przychylnie przyjęta przez katolików oraz inne mniejszości religijne i etniczne. Niestety spowodowała również ostre protesty niektórych grup hinduistycznych nacjonalistów. Wydaje się, że za zamachem na kościół protestancki mogą stać właśnie tego typu ugrupowania.
Dzień wcześniej bomby eksplodowały także w dwóch innych chrześcijańskich kościołach w Surunga na wschodzie kraju. Na szczęście także i tam obyło się bez ofiar.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…