Okultyzm i ezoteryzm

Często oba terminy przejmują nawzajem swe znaczenia i są stosowane zamiennie. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Okultyzm i ezoteryzm   Jakub Szymczuk /Foto Gość 1. Okultyzm (z łaciny occultus, imiesłów od czasownika occulere - „ukrywać”) obejmuje wszystkie praktyki i doktryny zakładające istnienie sił, bytów lub mocy niedostępnych bądź niemożliwych do naukowego udowodnienia, nad którymi można zapanować dzięki specjalnym technikom.

Okultyzm jest ściśle powiązany ze spirytyzmem, magią, satanizmem...

2. Ezoteryzm, ezoteryka (z greckiego esoterikos - „wewnątrz”) oznacza z kolei wszelką wiedzę tajemną oraz nauki zarezerwowane tylko dla wtajemniczonych, którzy dzięki nim mają szansę sami się wybawić.

Reasumując, można powiedzieć, ze „ezoteryzm jest nauczaniem tego, co ukryte, a okultyzm polega na odkrywaniu bytów i mocy tajemnych oraz przyswajaniu koniecznych praktyk i sposobów, aby osiągnąć nad nimi większą władzę.

Te dwa pojęcia są sobie tak bliskie, że w wielu tekstach znajdujemy ich połączenie i dlatego mówi się o okultyzmie ezoterycznym”. 

***

Tekst pochodzi z książki "Bezcieleśni. O duszach zmarłych i ich obecności wśród żywych". Autor: Agostino Tommaselli. Wydawnictwo: Esprit, 2015 r. Więcej o tej publikacji przeczytasz tutaj
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.