- Warto iść drogą dialogu - przekonuje ks. dr Manfred Deselaers. Sam tej drogi jako niemiecki kapłan uczył się przez wiele lat, rozmawiając z ludźmi różnych narodów i religii o Auschwitz.
- Trzeba poznawać, żeby siebie rozumieć - nie ma wątpliwości ks. dr Manfred Deselaers z oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy, zachęcając do zainteresowania się historią i problemami relacji chrześcijański-żydowskich.
Właśnie trwają zapisy chętnych na interdyscyplinarne studia podyplomowe, które krakowski Uniwersytet Papieski Jana Pawła II uruchomił pod kierownictwem ks. prof. Łukasza Kamykowskiego, przy współpracy z CDiM, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (szczegóły: upjp2.edu.pl).
- Jestem Niemcem. Kocham Polskę, kocham Izrael. Niestety, nie jestem ani Żydem, ani Polakiem - mówi ks. Deselaers, kapłan niemieckiej diecezji Aachen, który od ponad 26 lat mieszka w Oświęcimiu. Postanowił tu zostać, kiedy zobaczył Auschwitz. Próbuje się zmierzyć z doświadczeniem zła, którego dokonali w tym miejscu jego rodacy, szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, które stawiają sobie tu ludzie.
Ma tytuł przewodnika w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest wykładowcą teologii fundamentalnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Obecnie pracuje w CDiM i podejmuje różnorodne inicjatywy na rzecz pojednania i dialogu między ludźmi różnych narodowości i religii. Podstaw tego dialogu sam szuka przez lata, przekonując, jak ważne jest dla każdego człowieka umiejętność spotkania z człowiekiem patrzącym przez pryzmat innej religii, innej kultury i historii.
- Do tego jednak potrzeba fachowego przygotowania i to z wielu dziedzin. To właśnie zapewniają rozpoczynające się od lutego trzysemestralne studia prowadzone przez ekspertów częściowo w Krakowie, częściowo w Oświęcimiu, a także w Warszawie - dodaje ks. Deselaers.
Jak zaznacza, ta wiedza z pewnością może się przydać i katechetom, i nauczycielom, i pracownikom kultury, dziennikarzom, przewodnikom. I każdemu, kto chce być gotów do dialogu.
Warto zobaczyć, jak do niego przekonuje:
Kościół Dialogu
RELACJE CHRZEŚCIJAŃSKO – ŻYDOWSKIE - ks. Manfred Deselaers
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.