Grupa 30 przedstawicieli Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych Izraela złożyła kilkudniową wizytę w Polsce, zapoznając się z historią Żydów w Polsce na przestrzeni wieków. Ostatnim punktem programu tej wizyty był pobyt w byłym niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau.
Do Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu należą: Naczelny Rabinat Izraela, Muzułmański Urząd Religijny, Chrześcijańskie Kościoły w Ziemi Świętej, Urząd Religijny Druzów, Muzułmanie Ahmadiyya, bahaici oraz gminy Samarytan.
Goście zwiedzili wystawę "Szoa", Blok
O tym, jak wstrząsające było to dla nich doświadczenie, duchowni mówili podczas konferencji, która odbyła się w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. Tutaj powitał ich dyrektor CDiM ks. Jan Nowak, a o trudnym doświadczeniu mierzenia się z przeszłością i potrzebie głębokiego zrozumienia tego, co stało się w tym miejscu, mówił ks. dr Manfred Deselaers, wiceprezes Fundacji CDiM w Oświęcimiu. Jak podkreślał, sam przebył taką długą drogę, szukając odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące tej przeszłości, które stawiał sobie jako przedstawiciel narodu niemieckiego, wyznawca Chrystusa i kapłan katolicki.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W konferencji wzieli udział także przedstawiciele oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy oraz przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce
W imieniu kard. Stanisława Dziwisza uczestników konferencji pozdrowił bp Grzegorz Ryś. Jak przyznawał, obecność w Auschwitz jest dla niego impulsem do aktywnego zaangażowania na rzecz dialogu. Wskazywał na znaczenie pamięci, dzięki której można czerpać z historii to, co chcielibyśmy podejmować i rozwijać w przyszłości. - Kształt przyszłości zależy od pamięci - mówił bp Ryś. List z przesłaniem skierowanym do delegatów przekazał także prezydent Andrzej Duda.
W debacie, której przewodniczył rabin David Rosen, przewodniczący Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych, udział wzięli delegaci różnych wyznań, istniejących w Izraelu. Zgodnie wskazywali na wymowę historii Holokaustu, która jest wielkim wezwaniem do podejmowania inicjatyw pogłębiających dialog, jedność między ludźmi. Kolejne wystąpienia podkreślały wartość pokoju i sprzeciw wobec przemocy, dyskryminacji i wszelkich prześladowań na tle religijnym.
Podczas dyskusji duchowni przyjęli dokument wspólnej Deklaracji Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych w Izraelu w następującym brzmieniu:
My, przywódcy głównych religii w Izraelu i członkowie Rady Przewodniczących Wspólnot Religijnych wierzymy w Stwórcę, który rządzi światem życzliwie i miłosiernie i nakazuje nam żyć ze wszystkimi ludźmi w pokoju i wzajemnym szacunku.Jako zwierzchnicy oficjalnych wspólnot religijnych w Izraelu postanowiliśmy wyruszyć razem na historyczną wizytę w Polsce i na teren obozu Auschwitz-Birkenau. Celem tej wizyty jest uczczenie pamięci milionów Żydów i innych ofiar Holokaustu, a także wyrażenie determinacji przywódców wspólnot religijnych w Izraelu, by uczynić wszystko, co w ich mocy, żeby zapobiec powtórzeniu się takich okrucieństw.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?