Protest Kościołów Europy po czytaniu Koranu w Hagia Sophia

Oficjalne, państwowe czytanie Koranu w meczecie-muzeum Hagia Sophia w Stambule z okazji muzułmańskiego miesiąca postu ramadanu spotkało się z ostrą krytyką ze strony chrześcijan. Ta uroczystość z udziałem ministra ds. religii Mehmeta Görmeza, transmitowana przez państwową telewizję turecką, stanowi wykorzystanie największego sanktuarium ludzkości do celów politycznych – stwierdza oświadczenie Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), ogłoszone 23 czerwca w Brukseli.

Zanim Turcy w 1453 zamienili chrześcijańską świątynię Mądrości Bożej (Hagia Sophia) w meczet, przez ponad tysiąc lat stanowiła ona centrum prawosławnego chrześcijaństwa – przypomina dokument KEK. Zwrócono przy tym uwagę, że w czasach współczesnych obiekt ten, przekształcony przez twórcę republiki, Kemala Atatürka w 1934 roku w muzeum, jest symbolem ideałów wolności religijnej w nowoczesnej Turcji.

Islamską uroczystość w Hagia Sophia skrytykował też w ostrych słowach rząd Grecji. W specjalnym oświadczeniu określił ją jako „prowokację dla chrześcijan”. Podkreślono, że rząd Turcji stara się ”stopniowo przekształcić w meczet” Hagia Sophię, należącą do światowego dziedzictwa kultury. Dochodzi do tego ponadto w czasie, gdy dialog między religiami jest absolutną koniecznością. Na to „musi zareagować wspólnota międzynarodowa”, stwierdził grecki MSZ.

Było to już drugie tego rodzaju wydarzenie w tym miejscu przy wsparciu rządowym w ostatnim czasie. Po raz pierwszy czytano tam Koran w kwietniu 2015. W listopadzie ub.r. turecki urząd ds. religii (Diyanet) oficjalnie mianował imama meczetu „Hagia Sophia” – pierwszego od przekształcenia ponad 80 lat temu tej dawnej świątyni chrześcijańskiej w muzeum. Prezydent Recep T. Erdoğan pogratulował władzom Diyanetu tej nominacji. Oficjalne media tureckie też wyraziły zadowolenie, że został ustanowiony imam, co jest „spełnieniem życzenia narodu tureckiego”.

Choć „Hagia Sophia” od ponad 80 lat nie może być wykorzystywana dla celów sakralnych, w ostatnim czasie mnożą się żądania grup zarówno islamskich, jak i chrześcijańskich, w sprawie umożliwienia im odprawiania modłów lub nabożeństw pod jej kopułą.

Jeszcze kilka lat temu Mehmet Akif Aydin z tureckiego Urzędu ds. Religii proponował, że stambulski meczet-muzeum mógłby służyć w dni powszednie muzułmanom, a w niedziele chrześcijanom. Jego zdaniem, w ten sposób udałoby się osiągnąć kompromis w sporach wokół tej historycznej świątyni.

Bazylika Mądrości Bożej (Hagia Sophia), zbudowana w IV w., przez ponad tysiąc lat była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Po zdobyciu Konstantynopola w 1453 przez Turków osmańskich przez kolejnych 500 lat służyła jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego. W Republice Tureckiej od 1934 „Hagia Sophia” jest pomnikiem kultury i muzeum. Od tamtego czasu nie mogli z niej korzystać do celów religijnych ani chrześcijanie, ani muzułmanie, zabronione też było umieszczanie w niej jakichkolwiek symboli religijnych. Przepisom tym musieli się podporządkować także trzej papieże, odwiedzający to miejsce. Jedynie Paweł VI w 1967 mógł tam uklęknąć na krótką modlitwę.

Wszystko to miało na celu uniknięcie konfliktów na tle religijnym. Jednakże w kwietniu 2015 w muzeum odbyły się po raz pierwszy modlitwy islamskie i de facto przywrócono mu funkcję meczetu. W tym pierwszym po dziesiątkach lat modlitewnym nabożeństwie islamskim w związku z rocznicą urodzin Mahometa uczestniczyli Mehmet Görmez oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Turystyki Ahmet Haluk i gubernator Stambułu Vasip Şahin.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  24.06.2017 09:51
  Chrystus założył tylko jeden Kościół, zbudował go na Piotrze - skale. Jest więc tylko jeden Kościół - Kościół Rzymsko-Katolicki. Mówienie o wielu "Kościołach" to herezja. Wszystkie inne to są związki wyznaniowe i sekty, które bezprawnie posługują się sakramentami, jeśli w ogóle je uznają.
 • wołający na puszczy
  24.06.2017 10:50
  Nie dziwcie się temu , bo tak oto w znaku wypełnia się proroctwo(jedno ze znaczeń) :" A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
 • Gośćx
  24.06.2017 11:12
  "Największe sanktuarium ludzkości". Sanktuarium jest tam, gdzie jest Sanctissimum, czyli w każdej świątyni katolickiej. Hagia Sophia jest takim samym sanktuarium jak Mauzoleum Lenina cz Auchan w Piasecznie - czyli żadnym. Zatem nie ma co protestować, niech sobie poganie robią swoje obrzędy w pogańskich przybytkach, a papieże niech w tych przybytkach nie klękają, bo nie ma przed kim. Pytam natomiast gdzie były "Kościoły Europy" jesienią 2016, gdy w katedrze katolickiej we Florencji odbył się tzw. "wieczór międzywyznaniowy" pod hasłem "Koran jest sprawiedliwy", gdzie śpiewano muzułmańskie pieśni na cześć świętej księgi islamu (tego rodzaju międzywyznaniowe wieczory odbywają się z inicjatywy stowarzyszenia "Czyn w Katedrze", w ramach festiwalu „O Flos Colende”. Celem stowarzyszenia jest zjednoczenie trzech religii "Księgi" poprzez wspólne śpiewanie melodii muzułmańskich, chrześcijańskich oraz żydowskich).
 • Megi
  26.06.2017 13:37
  Niestety z bólem serca muszę odnieść się do protestu Kościołów chrześcijańskich dotyczących" Hagia Sophia"...Nic nie wskóramy.....dlaczego?.....bo dzieję się to w Turcji i muzułmanie mogą w naszych kościołach czcić boga Mahometa, daje im do tego prawo koranu i również od 30 lat ideaa EKUMENIZMU KK ,...jest to takie swoiste prawo Kalego....my muzułmanie możemy czcić allaha w waszych świątyniach, wy CHRZEŚCIJANIE nawet nie ważcie się zbezcześcić miejsca kultu allaha.....Znając życie a informacje jasno mówią że przywrócono Hagia Sophia funkcję meczetu i przydzielono imama, to reakcja MSZ Grecji niestety skazana jest na porażkę......Grecki Kościół Ortodoksyjny w zachowaniu wierności Chrystusowi jeśli chodzi o wpuszczenie muzułmanów do cerkwi i monastyrów jest NIEUGIĘTY.....trzeba przyznać ,że modłów i śpiewów islamistów w miejscach świętych dla prawosławia NIE MA.....żaden Patriarcha Ortodoksyjny nie całował koranu, ani nie całował nóg muzułmance.....wynika zapewne to z tego, że ich duchowość diametralnie różni się od naszej KK....nie chcę się mądrzyć, ale znam ich duchowość Maryjną i szczerze mówiąc powinniśmy się uczyć od nich miłości do Matki Bożej.....co do reakcji MSZ Grecji i obaw, są one jak najbardziej uzadadnione i ściśle łączą się z krzywdami wyrządzonymi im w Grecji jak również na Cyprze przez muzułmanów Tureckiego pochodzenia....Cypr do dzisiaj leczy rany pokaleczonych i skrzywdzonych rodzin , które bardzo dobrze pamiętają okrucieństwo muzułmanów pochodzenia tureckiego...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.