Zjazd Lublinerów - pierwsze od 70 lat spotkanie żydowskich mieszkańców Lublina i ich potomków

Wszystkie imprezy w ramach Zjazdu Lublinerów będą otwarte, dlatego na wydarzenie zaproszeni są również mieszkańcy Lublina i regionu. To doskonała okazja do tego by poznać historię relacji wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa, bo zarówno Żydzi jak i nie-Żydzi byli obywatelami Rzeczypospolitej.

Na rozesłane przed kilkoma miesiącami zaproszenie do Lublina dotychczas pozytywnie odpowiedziało ok. 200 osób z całego świata. Są to między innymi mieszkańcy USA, Australii, Meksyku, Izraela, Kanady, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski. Wydarzenie organizuje Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”.

- Postanowiliśmy, łącząc rocznicę 700- lecia Lublina i 75. rocznicę początku likwidacji getta żydowskiego, a więc początku brutalnej likwidacji świata, który istniał w Lublinie od połowy XV w. zorganizować Zjazd Lublinerów. To ma być spotkanie Żydów, rozsianych po świecie, którzy pamiętają jeszcze swoich przodków pochodzących z Lublina – mówi Witold Dąbrowski, zastępca dyrektora Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Wydarzenie potrwa od 3 do 7 lipca.

Zjazd Lublinerów - pierwsze od 70 lat spotkanie żydowskich mieszkańców Lublina i ich potomków   Materiały archiwalne oragnizatorów Zjazd Lublinerów ma na celu spotkanie i przywołanie pamięci o dawnych mieszkańcach Lublina. To również wydarzenie, które powinno pomóc kształtować przyszłość opartą na pokoju i wzajemnym szacunku wobec wszystkich ludzi - Dla naszych gości stworzyliśmy program kulturalny i artystyczny, dzięki któremu dowiedzą się więcej o żydowskim Lublinie, o życiu, które się tu toczyło przez setki lat. Dowiedzą się też o Zagładzie, odwiedzą również wszystkie ważne miejsca dla historii Żydów w naszym mieście. Sami będą mieli okazję podzielić się wiedzą i wspomnieniami – tłumaczy W. Dąbrowski.

Wszystkie imprezy w ramach Zjazdu Lublinerów będą otwarte, dlatego na wydarzenie zaproszeni są również mieszkańcy Lublina i regionu. – To wyjątkowa okazja by w „kilkudniowej pigułce” zrozumieć skomplikowane na przestrzeni wieków relacje mieszkańców tego samego miasta: wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa. Trzeba pamiętać, że powinniśmy posługiwać się kategoriami religijnymi bo Żydzi i nie-Żydzi to byli obywatele Rzeczypospolitej – wyjaśnia Dąbrowski.

Żydzi byli związani z Lublinem przez kilka wieków, kształtując jego tożsamość. W przededniu II wojny światowej w Lublinie społeczność żydowska liczyła 43 tys. osób, co stanowiło jedną trzecią mieszkańców ówczesnego miasta. - Nie można opowiedzieć historii Lublina bez mieszkających tu Żydów, dlatego tak ważna i symboliczna będzie obecność ich potomków w 2017 r., w czasie obchodów 700-lecia istnienia miasta – mówią organizatorzy.

Jednym z wyjątkowych wydarzeń w ramach Zjazdu Lublinerów będzie koncert kantora Jaakova Lemmera z Nowego Jorku. Należy do grona najlepszych i najbardziej znanych kantorów na świecie wystąpi w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 3 lipca o godz. 19.00. Towarzyszyć mu będą filharmonicy lubelscy, dyrygentem zaś będzie Elli Jaffe z Jerozolimy. Bilety na ten niepowtarzalny koncert już od 30 do 80 zł. Można je nabyć w kasie CSK i w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN.

W związku z tym wydarzeniem mamy dla naszych Czytelników konkurs, w którym można wygrać podwójne wejściówki. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie konkursowe na naszym profilu na facebooku: www.facebook.com/gosc.lubelski. Będzie ono dotyczyło reprezentacji Polski w piłce nożnej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg