Meczet imienia Maryi

Olśniewający biały meczet w Abu Zabi otrzymał niedawno imię Maryi. Dlaczego? Kim jest Matka Boża dla muzułmanów?

Sprostowanie: W poniższym tekście znajduje się istotny błąd. Imię Maryi otrzymał meczet szejka Zajida. Nie jest to jednak budowla tożsama z Wielkim Meczetem Szejka Zajida. Zbieżność tych nazw spowodowała pomyłkę, nie tylko zresztą u nas. Przepraszamy.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to bajecznie bogate państwo. A najbardziej imponującym miejscem kultu w tym kraju jest właśnie biały meczet. Jego kompleks zajmuje prawie 22,5 tys. m kw. Może pomieścić 41 tys. osób, w tym ponad 7 tys. w głównej sali. Budowla ma 82 kopuły, z których najbardziej okazała (o wys. 85 m) jest największą kopułą meczetu na świecie. Dziedziniec otacza 1048 kolumn. Sam dywan w głównej sali także uchodzi za największy na świecie – ma powierzchnię 5625 m kw. Wykonało go ręcznie 1300 specjalistów z Iranu, którzy zużyli 35 ton wełny i 12 ton bawełny w 25 kolorach. Cały kompleks wzniesiony jest 11 m ponad poziomem morza i prawie 10 m ponad poziomem otaczających go ulic – tak, by monumentalna budowla była dobrze widoczna ze wszystkich stron. 3,5 tys. robotników wznosiło ją przez blisko 12 lat, do 2007 roku.

Zaskakujący zwrot

Znaczenie tego meczetu wykracza daleko poza sferę czysto religijną. To tam rozpoczyna się wiele oficjalnych wizyt międzynarodowych (tak było m.in. z wizytą byłego prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego). W sąsiedztwie znajduje się grób twórcy i pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejka Zajida. To on nadał państwu kształt, będący połączeniem muzułmańskiej tradycji i otwarcia na świat. To połączenie ilustruje też historia nazwy białego meczetu. Najpierw był on nazywany meczetem szejka Zajida. W tym roku decyzją jego syna, obecnego przywódcy państwa emira Chalifa ibn Zajid an-Nahajan, to miejsce kultu zadedykowano Maryi, Matce Jezusa (Mariam Umm Eissa).

Po co ta zmiana? – By promować społeczne związki między wyznawcami różnych religii – stwierdził brat obecnego prezydenta, książę Muhammad ibn Zajid an-Nahajan. A oficjalna agencja prasowa ZEA dodała, że chodzi o podkreślenie podobieństwa chrześcijaństwa i islamu. Tak też komentowała to prasa regionu. Nadanie imienia Maryi tak bardzo eksponowanej budowli interpretowane było jako ukłon w stronę chrześcijaństwa, a nawet szerzej – ukłon w stronę świata, symbol otwartości ZEA na inne kultury. Taki wizerunek kraju ma służyć jego promocji w świecie.

Zaułek Świętej Rodziny

Nadanie meczetowi imienia Maryi jest państwowym aktem propagandowym. Jednak deklarowana otwartość ZEA nie jest zupełnie pustym sloganem. Aby to zrozumieć, trzeba wziąć pod uwagę, że w tym państwie cudzoziemcy stanowią aż… 87 proc. mieszkańców! Jak wykazują miejscowe władze, w Emiratach mieszkają przedstawiciele ponad 200 narodów. Milion z nich, czyli 13 proc. populacji, stanowią chrześcijanie. Byli oni obecni na tym terenie już od VII w., kiedy zbudowano klasztor Sir Bani Yas. Dziś zostały po nim tylko ruiny. Współcześni chrześcijanie w ZEA to głównie robotnicy pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. I choć praktykowanie przez nich religii napotyka czasem przeszkody, to trzeba przyznać, że władze ZEA robią wiele, by móc przedstawiać swój kraj jako przykład tolerancji i pokojowej koegzystencji różnych religii.

W takim też duchu po nadaniu imienia Maryi białemu meczetowi wypowiedział się wikariusz apostolski dla krajów tego regionu bp Paul Hinder. Pochodzący ze Szwajcarii hierarcha wyraził przekonanie, że krok władz Emiratów jest „wkładem na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Prasa ZEA cytowała podobne wypowiedzi przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. – ZEA stanowią rzeczywisty przykład tolerancji, która wykracza poza idee i slogany, by stać się w praktyce rzeczywistością i osiągnąć poziom społecznej harmonii – stwierdził proboszcz katedry w Abu Zabi ks. Bishoy Fakhri. – Nadanie temu meczetowi nazwy Matki Maryi jest gestem miłości i pokoju, który, mamy nadzieję, rozszerzy się na cały świat – dodał ks. Ibrahim Farouk z egipskiego prawosławnego Kościoła koptyjskiego w Abu Zabi.

Jak zauważył włoski serwis Vatican Insider, po zadedykowaniu wielkiego meczetu Maryi w nowoczesnym Abu Zabi powstał swoisty „zaułek Świętej Rodziny”, gdyż w pobliżu stoi także katedra pw. św. Józefa. Niedaleko jest też do anglikańskiego kościoła pw. św. Andrzeja.

Przyprowadzają nawet opętanych

Propaganda propagandą, ale co sprawia, że Maryja jest czczona przez muzułmanów? Dlaczego oddają oni hołd jednej z najważniejszych postaci innej religii? I to w czasach, gdy islamscy fanatycy odpalają bomby – jak po koncercie jawnie antykatolickiej gwiazdki Ariany Grande w Manchesterze – i ogłaszają, że w ten sposób zaatakowali „krzyżowców”…

Maryja jest jedyną kobietą wymienioną z imienia w Koranie, i to aż 34 razy. Należy do tzw. czterech niezrównanych kobiet, obok Chadidży (pierwszej żony Mahometa), Fatimy (jego córki) oraz Asiji (żony faraona, który adoptował Mojżesza). Cała 19 sura Koranu nosi tytuł: „Maryja”. Islam zna scenę zwiastowania i przyjmuje dziewicze poczęcie Jezusa. Potwierdza też wolność Maryi od jakiegokolwiek grzechu. Według Koranu Maryja została ofiarowana Bogu, dorastała w świątyni w Jerozolimie pod okiem Zachariasza, który – wedle tradycji muzułmańskiej – przed śmiercią powierzył Ją opiece Józefa, którego jednak Koran nie wspomina. Samo narodzenie Jezusa – według tej samej tradycji – miało mieć miejsce pod palmą, choć nie ma dokładnego wskazania, gdzie ta palma rosła.

Oczywiście islam nie czci Maryi jako matki Boga, ale jako matkę proroka – ostatniego przed Mahometem, co w mentalności muzułmańskiej oznacza szczególne wyróżnienie. To dlatego Maryja jest czczona w islamie. To dlatego zdarza się, że muzułmanie pielgrzymują do chrześcijańskich sanktuariów, m.in. w Bejrucie i Efezie (sanktuarium Wniebowzięcia). Zdarza się – choć jest to raczej kwestia pobożności ludowej niż oficjalnego islamu – że muzułmańscy rodzice, którzy nie mogą doczekać się potomstwa, proszą duchownych chrześcijańskich (często prawosławnych) o odprawienie modlitwy do Maryi w intencji szczęśliwego poczęcia. Ba, do chrześcijańskich kapłanów przyprowadzani są po uwolnienie muzułmanie, zdradzający objawy opętania.

Tajemnica fatimska

Warto jeszcze wspomnieć o Fatimie i zamachu na św. Jana Pawła II. Kiedy Ojciec Święty spotkał się w więzieniu ze swym niedoszłym zabójcą, Mehmetem Ali Agcą, ten – jak zaświadczył kard. Stanisław Dziwisz – nie przeprosił za swój czyn, ale żywotnie interesowała go trzecia tajemnica fatimska. Może bał się, że próbując zamordować papieża oddanego Maryi – i to w rocznicę Jej objawienia w miejscowości noszącej imię córki Mahometa – naraził się na gniew potężnej Niewiasty?

Mimo dość eksponowanej pozycji Maryi w islamie Jej imię, i w ogóle imiona kobiet – nawet tych najbardziej szanowanych wśród muzułmanów – bardzo rzadko bywają nadawane meczetom. Rzadko też muzułmańskie dziewczynki otrzymują imię Maria(m). Co innego w rodzinach mieszanych, chrześcijańsko-muzułmańskich. W nich Maria (podobnie jak Sara) to imię nadawane bardzo często. Imię Matki Jezusa łączy bowiem obie religie.•

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Giaur
  29.07.2017 09:40
  Nie dajcie się zwieść to jest kłamstwo zalecane przez islam. Poszukajcie słowa Takijja.
 • Gość
  30.07.2017 14:32
  Takija,,,takija..tylko takija. Przebiegłość muzułmanów nie ma granic. Ponadto.. objawienia nie w Fatimie, tylko w Cova de Iria koło Fatimy!
 • Gość
  12.08.2017 19:52
  Heej, ludzie :D o co chodzi? Dlaczego patrzycie na to z niechęcią? Cokolwiek by nie było powodem nadania temu meczetowi Imienia Maryi to skutki tego mogą być jak najbardziej pozytywne, np. ludzie zwrócą większą uwagę na Maryję. Może to też spowodować, że będzie prowadzonych coraz więcej dialogów pomiędzy obiema religiami, a to z kolei może przyczynić się do budowania pokoju ;) proszę was, szukajcie zawsze dwóch stron a nie tylko jednej ;)
 • Gość
  18.08.2017 23:30
  Islam powinien byc zdelegalizowany i nazwany zgodnie z prawda religią demona.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.