Niewidoczna większość

Kim są „zwykli” muzułmanie? Czy hidżab to tylko akcesorium mody, czy raczej symbol uległości kobiet? I czy sztuka sakralna może łagodzić międzyreligijne spory i napięcia?

Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedzi w nowym, 43 numerze „Tygodnika Powszechnego”. Przeczytać można w nim bowiem bardzo ciekawy wywiad z Nilüfer Göle – pochodzącą z Turcji francuską socjolożką, która będzie jednym z gości tegorocznego, krakowskiego Conrad Festival.

Göle jest autorką wielu publikacji na temat islamu, w tym wydanej w ubiegłym roku książki „Muzułmanie w Europie. Dzisiejsze kontrowersje wokół islamu”. W wywiadzie zatytułowanym „Zwykli muzułmanie” mówi np. tak:

- W medialnych debatach o islamie pojawia się na ogół przekonanie, że Europejczycy są racjonalni, a muzułmanie to fanatycy. Nasze rozmowy przy stole w Bolonii – dotyczące modlitw muzułmańskich prowadzonych na ulicy – pokazały, że może być odwrotnie.

Mowa tu o zdarzeniu z 3 I 2009 roku, kiedy włoscy muzułmanie najpierw manifestowali solidarność z palestyńską ludnością Gazy, a następnie odmówili w ich intencji modlitwę. Problem w tym, że modły odbyły się przed bazyliką San Petronio, co „rozwścieczyło przywódców politycznych i wielu Bolończyków” – czytamy w rozmowie z Nilüfer Göle, przeprowadzonej przez Szymona Łucyka.  

Bardzo ciekawy jest w niej także wątek dotyczący islamskiej architektury sakralnej. W wielu krajach europejskich protestuje się przeciw wznoszeniu meczetów i minaretów. – W Niemczech znaleziono wyjście: istnieje tam niemy „niemy” minaret [nie ma w nim głośnego wzywania wiernych do modłów, jak to jest w krajach muzułmańskich – red.], rozświetlany inskrypcjami Koranu w porze modlitw – dowodzi Göle i podaje jeszcze jeden przykład, wielkiego meczetu w Kolonii. Tam, jeden z niemieckich architektów, postanowił pogodzić miejscową tradycję z kulturą orientu i stworzył sakralny budynek ze szklaną fasadą i kopułą. Ta ostatnia „ma kształt splecionych dłoni i symbolizuje dialog między religiami”.

Więcej na ten temat w nowym, 43 numerze „Tygodnika Powszechnego”. Natomiast „festiwalowe” spotkanie z Nilüfer Göle odbędzie się 26 października, o godz. 20:00 w krakowskim Pałac Czeczotki. Turecko-francuska socjolożka opowie wówczas m.in. „o źródłach i przebiegu kluczowych dla współczesnego świata konfliktów kulturowych”. Szczegóły na oficjalnej stronie Conrad Festival: www.conradfestival.pl

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.