Dzień Judaizmu: wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim

Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy zbiorowej mogile Żydów z getta warszawskiego, zainaugurowała w środę centralne obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Modlitwie przewodniczyli naczelny rabin Polski Michael Schudrich i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Rabin Schudrich odśpiewał modlitwę za dusze zmarłych "El Male Rachamim" (hebr. Boże pełen Miłosierdzia), a bp Markowski odczytał Psalm 130 zaczynający się od słów: "Z głębokości wołam do Ciebie, Panie".

Przed modlitwą rabin podkreślił, że choć nie wiadomo, ile osób pochowanych jest w zbiorowej mogile, "to wszystkie są ofiarami Holokaustu i wszystkie są święte".

Gospodarzem tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu, którego mottem jest cytat z Księgi Proroka Izajasza: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim", jest Archidiecezja Warszawska. Poprzednio archidiecezja była gospodarzem w latach 1998 i 2009.

Kulminacją Dnia będzie nabożeństwo Słowa Bożego w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Liturgii słowa przewodniczyć będzie metropolita warszawski.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama