Eckankar jest jednym z tych ruchów, które powstały na Zachodzie, ale inspirowane są kulturą Wschodu. To swego rodzaju połączenie hinduizmu z ideologią New Age. Z tego pierwszego zaczerpnięto medytacje, jogę, wiarę w reinkarnację i instytucję mistrza duchowego. Z New Age natomiast zapożyczono wizję Boga jako bezosobowej substancji oraz koncentrowanie się na samorealizacji człowieka.
Bobak Ha'Eri / CC 3.0
Chanhassen
Główna świątynia ruchu Eckankar
Mistrz numer 971
Ruch powstał w 1965 roku w Chanhassen w stanie Minnesota. Tam też obecnie znajduje się główna świątynia. Członkowie Eckankar twierdzą jednak, że to zaledwie współczesna postać ruchu, zwanego przez nich czasem Starożytną Nauką Podróży Duszy. Tajemna nauka znana Eckankar miała być bowiem znana przez wieki kilku wybranym osobom i przyniesiona nowoczesnemu światu w 1965 r. przez Johna Paula Twitchella, który ogłosił się jedynym żyjącym, 971 z kolei Mistrzem Eck.
John Paul Twitchell urodził się 23 października 1909 roku. Ruchem kierował tylko 6 lat, zmarł bowiem w 1971. Kolejnym, 972 Mistrzem ogłoszono Darwina Grossa, jego przewodzenie ruchowi budziło jednak kontrowersje. W 1984 roku obecny lider, Harold Klemp (znany pod swoim duchowym imieniem jako Wah Z lub Mahanta) obwieścił, że Gross (który w 1981 ogłosił go 973 Mistrzem) nie jest już uznawany za Mistrza.Mimo tych zaburzeń, organizacja rozwijała się szybko, zwłaszcza w USA. Liczy obecnie ok. 50 tysięcy członków.
W 1972 roku ruch przywędrował do Polski. Odbyło się już kilka krajowych seminariów Eckankar. Trzecie z nich, zatytułowane "Duchowa równowaga w życiu codziennym", miało miejsce w Warszawie w 1994 roku.
Ruch, pod nazwą Związek Wyznaniowy "Eckankar", zarejestrowano w Polsce 17 listopada 1997 r.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?