Rosz ha-Szana (Roszeszone) to Nowy Rok. Dni świąteczne, wolne od pracy, które należy uczcić wspominając dzieło stworzenia świata. Tego dnia Najwyższy Sędzia - Bóg zapisuje dobrych ludzi do księgi życia, a złych do księgi śmierci, wyrok na osoby przeciętne zawiesza się do Jom Kipur. W synagodze dmie się w róg. Obowiązkiem każdego Żyda jest wysłuchanie tego dźwięku.
Leszana towa umetukah
Zaczynając w Rosz ha-Szana i kontynuując przez pozostałe dni, witając kogoś lub żegnając się mówimy specjalne błogosławieństwo: "Szana towah tikatewu, leszana towa umetukah - Abyś był zapisany na dobry (słodki) rok."
Wieczorny posiłek jest poprzedzony Kiduszem na Rosz ha-Szana, który powiedziany jest nad winem i jest uroczystym, religijnym toastem chwalącym święty dzień. Dwie chały, tradycyjnie zwinięte w koło (czasami dodaje się rodzynki), umieszcza się na stole. Zwyczajem jest zanurzanie kawałka chały i jabłka w miodzie, co symbolizuje słodycz Nowego Roku, przed zjedzeniem wspólnie mówi się: NIECH BĘDZIE TWOJĄ WOLĄ DANIE NAM SZCZĘŚLIWEGO, PRZYJEMNEGO I SŁODKIEGO ROKU."
Pierwszej nocy, po Kiduszu i Hamoci zwyczajowo zanurza się jabłko w miodzie. Po zjedzeniu jabłka i miodu mówi się następujące słowa: "Niech będzie Twoją wolą, Boże i Boże naszych ojców, danie nam dobrego i słodkiego roku."
Drugiej nocy, zwyczajem jest zjedzenie nowego owocu - nie jedzonego jeszcze o tej porze roku - i powiedzenie nad nim błogosławieństwa. Wiele osób dołącza do posiłku jabłko z miodem jako znak nadziei i osłody nowego roku. Jabłko oprócz bycia najważniejszym owocem tej pory, symbolizuje jeszcze Szehine - Boską Obecność - często opisywaną w literaturze kabalistycznej jako jabłoń.
Chała przygotowywana jest tak samo jak na Szabat - jednak te chały zazwyczaj są okrągłe, gdyż symbolizują koronę - w nawiązaniu do motywu królestwa, który często pojawia się w tym czasie.
Nasi uczeni mówią nam: Simmana Milsah - każdy symbol ma znaczenie. Tradycyjnie, jedząc w Rosz ha-Szana potrawy symbolizujące życie, wpływamy na Boską decyzję o nadaniu nam pomyślnego nowego roku. Każdej nocy w Rosz ha-Szana, zaraz po Kiduszu wykonujemy następujące czynności:
Chała i miód - Zanurzamy chałę, tę którą dostaliśmy na Hamoci, w miodzie. Oznacza to nadzieję słodkiego nowego roku.
Jabłko i miód - Zanurzamy jabłko w miodzie mówimy Boray Pri Haetz, zjadamy kawałek i mówimy: "Jehi racon szetchadesz olanu szana towa umesuka - Niech będzie Twoją wolą wprowadzić nas w dobry i słodki rok".
Modlitwy na Rosz Haszana
Błogosławiony bądź, Nasz Panie, Królu wszechświata, Który dajesz nam życie, chronisz nas i pozwalasz nam doczekać tej pory."
Baruch ata Adonai, eloheinu melech haolam szehehejanu, wekimanu, wehigianu lazman haze.
Kidusz i błogosławieństwo nad chlebem jest powiedziane przed jedzeniem jabłka zanurzonego w miodzie. "Błogosławiony bądź, Panie, nasz Boże, Królu wszechświata, Który stworzyłeś owoce drzewa.
Baruch ata Adonai eloheinu melech haolam bore pri haec.
Następna część powiedziana jest po zjedzeniu jabłka z miodem: "Niech będzie Twoją wolą, Panie nasz Boże, i Boże naszych ojców, danie nam szczęśliwego i słodkiego roku."
Jehi racon milfanecha Adonai eloheinu welohej awotejnu szetehadesz alejnu szana towa umetuka.
Informacje za stroną Fundacji Ronalda S. Laudera
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…