Czyli o przerabianiu mitologii na seriale i nie tylko.
W dzisiejszym (39) numerze tygodnika „Polityka” przeczytać możemy rozmowę, którą Agnieszka Krzemińska przeprowadziła z Tomaszem Mojsikiem i Maciejem Paprockim. Ten pierwszy jest doktorem habilitowanym z Uniwersytetu w Białymstoku, który bada m.in. religię i kulturę antycznej Grecji. Ten drugi – doktor z Uniwersytetu Wrocławskiego – to starożytnik i autor artykułów oraz książek o greckiej mitologii.
Punktem wyjścia „Władców wyobraźni” – bo taki tytuł nosi tekst z „Polityki” – jest netflixowy serial „Kaos”, w którym zobaczyć możemy Jeffa Goldbluma w roli Zeusa, Billie Piper jako Kasandrę, czy Davida Thewilsa wcielającego się w Hadesa.
- Twórcy intrygująco przedstawili olimpijczyków, ale w fabule widzę pewne niedociągnięcia. Motywem przewodnim jest tu reinkarnacja, choć starożytni uważali, że po śmierci cienie zmarłych pozostają na zawsze w Hadesie… - zauważa Paprocki.
W rozmowie pojawia się też wątek serialowych, niebinarnych Mojr, czy Kajneus (to „Amazonka zamieniająca się w mężczyznę, co nawiązuje do tranzycji” – odnotowuje prowadząca rozmowę).
Rozmowę, w której omawiany jest także czekający na swoją kinową premierę film „The Return”, w którym Ralph Fiennes gra Odyseusza, zaś Juliette Binoche – Penelopę.
W wywiadzie mowa także o współczesnych mitologicznych powieściach takich jak „Tysiąc okrętów” Natalie Haynes, czy „Kirke” Madeline Miller.
- Spojrzenie z punktu widzenia kobiet nie unieważnia wersji Homera, odkrywa jedynie kolejne warstwy opowieści mitycznych, czasami poruszające, jak problemy Kirke, która samotnie wychowuje Telegonosa, syna Odysa... – stwierdza Tomasz Mojsik.
Więcej we „Władcach wyobraźni” – artykule z dzisiejszego, 39 numeru tygodnika „Polityka”, a zwiastun netflixowego serialu „Kaos” poniżej:
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?