Dalej Pan powiedział do Mojżesza: Mów do Izraelitów i powiedz im: Oto czasy święte Pana, na które będziecie wzywać ich zwołaniami świętymi, to są moje czasy święte! (Kpł 23.1n)
Pozostałe święta współczesnego judaizmu
* Post 17 Tamuz
* Post 9 Aw
* Radość Tory (Simchat Tora)
* Święto Świateł (Chanuka)
* Post 10-Tewet
* Purim
Post 17 tamuz: Sziwa asar b'tamuz
Uroczysty dzień upamiętniający zdobycie Jerozolimy. Od rana do wieczora obowiązuje post. Trzy tygodnie między 17 tamuz a 9 aw noszą nazwę "dni żałoby", podczas których, zgodnie z żałobnymi zwyczajami, pobożnym Żydom nie wolno urządzać wesel, obcinać włosów, jeść mięsa i pić wina (2 Krl 25,4)
Post 9 Aw
Smutny dzień wspominania zniszczenia pierwszej i drugiej Świątyni. Od pierwszego wieku rabini zauważyli, że dzień ten jest szczególnie upodobanym dniem wrogów Izraela i nakazali ludowi post. Jednym z wielu złych zdarzeń przytrafiających się Żydom tego właśnie dnia było rozpoczęcie wielkiej akcji wysiedleńczej Żydów z getta warszawskiego. Akcję rozpoczęto właśnie 9 Aw i zakończono po 7 tygodniach, po uśmierceniu w Treblince 265 tysięcy osób.
O pierwszym wypadku zniszczenia Świątyni czytamy w drugiej Księdze Królewskiej:
W piątym zaś miesiącu, siódmego dnia miesiąca - był to dziewiętnasty rok panowania króla babilońskiego, Nabuchodonozora - wkroczył do Jerozolimy Nebuzaradan, dowódca straży przybocznej, sługa króla babilońskiego. Spalił świątynię Pańską, pałac królewski i wszystkie domy Jerozolimy - wszystkie wielkie domy spalił ogniem. Całe zaś wojsko chaldejskie, które było z dowódcą straży przybocznej, zburzyło cały mur dokoła Jerozolimy. (2 Księga Królewska 25.8-10)
O drugim, w 70 roku po Chrystusie, czytamy w "Wojnie Judejskiej" Józefa Flawiusza. Proroctwa biblijne wskazują, że trzecia Świątynia do której odbudowy przygotowują się teraz Żydzi w Jerozolimie nie będzie już zburzona.
Święto Świateł (Chanuka)
Święto Świateł obchodzone jest na pamiątkę oczyszczenia Świątyni, po zbezczeszczeniu jej przez pogan. O święcie tym, obchodzonym w Jerozolimie w I w. czytamy w Ewangelii.
Obchodzono wtedy w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona. (Ewangelia Jana 10.22-23)
O ustanowieniu tych świąt czytamy w apokryficznych księgach Machabejskich: 1Mach 4.59, 2Mach. 10.8
Purim
Radosne święto przypominające cudowne wyzwolenie Żydów skazanych na zagładę w czasie niewoli babilońskiej. O ustanowieniu Święta czytamy w Księdze Estery:
Żydzi postanowili i wzięli na siebie i na potomstwo swoje, i na wszystkich przyłączających się do nich, obowiązek nieprzemijający obchodzenia owych dni, stosownie do pisma i stosownie do czasu - z roku na rok. Owe dni będą wspominane i świętowane we wszystkich pokoleniach z rodziny na rodzinę i z państwa do państwa, i z miasta do miasta. I owe dni Purim nie zaginą wśród Żydów, i pamięć ich nie ustanie u potomnych. (Księga Estery 9.27-28)