Watykańskie przesłanie na Ramadan: szanujmy się nawzajem

W dorocznym przesłaniu na islamski miesiąc postu, Stolica Apostolska apeluje o zmianę wzajemnych relacji.

Trzeba odwoływać się do wspólnych wartości, a zarazem uznać fakt, że możemy dzielić się swą wiarą, respektując innych.

Stolica Apostolska wzywa muzułmanów do nowego etapu w relacjach z chrześcijanami, do przejścia od rywalizacji do współpracy i wzajemnego szacunku. Zastrzega przy tym wyraźnie, że „wszyscy mamy prawo i obowiązek dawania świadectwa Wszechmocnemu, któremu oddajemy cześć, oraz dzielenia się swą wiarą z innymi, w poszanowaniu ich religii i uczuć religijnych”.

Słowa te czytamy w dorocznym przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na muzułmański miesiąc postu Ramadan. Przyznaje się w nim, że w przeszłości relacje między dwiema religiami zbyt często były naznaczone duchem rywalizacji, co nadal ma swoje negatywne konsekwencje w zawiści, obwinianiu się nawzajem i napięciach. W niektórych przypadkach doprowadziło to do gwałtownych starć, zwłaszcza wtedy, gdy religię traktowano w sposób instrumentalny.

Rywalizacja ta negatywnie odbiła się również na wizerunku samej religii i jej wyznawców. Utwierdzała w przekonaniu, że religia nie jest źródłem pokoju, lecz napięć i przemocy. Stolica Apostolska zachęca zatem chrześcijan i muzułmanów, by przezwyciężyli te negatywne konsekwencje, odwołując się do wartości religijnych i moralnych, które są nam wspólne, z szacunkiem uznając zarazem, że jesteśmy różni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomak
  19.05.2018 21:57
  Tak! W stosunkach międzynarodowych i międzywyznaniowych obowiązuje wzajemny szacunek. Jak chyba wiesz, nauczanie ewangeliczne stosuje się do konkretnych osób. Jeśli zgadasz się na prześladowanie ze strony innych, twoja sprawa i twoja zasługa. Nie można jednak tego narzucać wszystkim jednostkom w państwie czy w Kościele. Nie wolno w imię wolności każdego człowieka, która, jak wiadomo, od Boga pochodzi. To Bóg nas obdarzył wolnością, a nie żaden człowiek. Każdy może zgadzać się na prześladowania sam, ale nie może być przez NIKOGO zmuszany do doświadczania prześladowań. Tę różnicę Bezimienny zechciej dostrzec, bo ona jest bardzo ważna.
 • Bezimienny
  20.05.2018 19:37
  Bezimienny
  Nie słyszałem nigdzie w Ewangelii, by na brak szacunku należało odpowiadać brakiem szacunku.

  Po drugie: nie myl braku zgody na prześladowanie z brakiem szacunku do tych, których z prześladowcami łączy jedna wiara. Nawet prześladowcom należy się szacunek jako ludziom, co nie znaczy, ze nie można się bronić ani tego, że nie można dochodzić sprawiedliwości. Na pewno szacunek należy się tym wszystkim, którzy mają tylko tę samą wiarę co prześladowcy, a sami chrześcijan nie prześladują...

  A skoro słusznie rozróżniasz jednostki i społeczeństwa... To jakie masz prawo nawoływać do braku szacunku wobec całych grup? Jesteś prześladowany przez muzułmanów? Mówiłeś, ze nie można narzucać niczego jednostkom. To czemu narzucasz prześladowanym, ze mają nie mieć szacunku dla muzułmanów?

 • tomak
  21.05.2018 11:25
  Bezimienny, twój post nie zawiera grama logiki. Nie pisałem, że muzułmanom należy okazywać brak szacunku (to twój wymysł), lecz że należy od nich żądać szacunku dla chrześcijan. A to przecież jest różnica, przyznasz chyba. Po drugie, niczego nie narzucam prześladowanym. Niech wobec prześladowców zachowują się jak chcą. Nie moja to rola, by im coś doradzać. Natomiast NIE MOŻNA się zgodzić, aby w danym społeczeństwie jedna część społeczeństwa była traktowana lepiej niż druga. Nie ma na to zgody, by w Europie muzułmanie byli lepiej traktowani niż chrześcijanie. NA TO PO PROSTU NIE MA ZGODY. I mam nadzieję, że na to nigdy zgody w Polsce nie będzie!!! Koniec. Kropka.
 • Bezimienny
  21.05.2018 12:25
  Bezimienny
  Brakuje logiki powiadasz... No to jak to jest: burzysz się, że papież okazuje muzułmanom szacunek, burzysz się, ze ja proponują to samo., nawet jeśli oni szacunku nie okazują. No to co to jest? Nie wzywanie do nieszanowania ich, dopóki oni nas nie uszanują? Z czyjej strony brak tu logiki?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.